GirişKayıt Ol
Üye Giriş Formu

Kayıt Ol   Şifremi Unuttum

Üye Kayıt Formu

                        Forum Pokémon Veritabanı Saldırılar Yetenekler Kartlar
Ruby & Sapphire
 • Genel Bilgiler
 • Platform: GBA
  Nesil: 3
 • Çıkış Tarihleri
 • Avrupa: 25.07.2003
  Amerika: 17.03.2003
  Japonya: 21.11.2002

   

  Pokémon serisinin Gameboy Advance'de ki ilk oyunları olan Sapphire ve Ruby, serinin önceki oyunlarına göre geliştirilen grafikleriyle dikkat çekiyor. Bu oyunlarda Pokémon maceramıza Hoenn kıtasında devam ediyoruz. Bu kıta 3. nesil olarak bilinen 135 adet pokémonu da beraberinde getiriyor. Bunlardan 10 tanesi efsanevi pokémonlar dediğimiz gruptan. Tabi bu kadar efsanevi pokémon olunca 2 tane de yasadışı grup türemiş: Magma ve Aqua Takımları. Magma'nın amacı efsane ateş pokémonu Groudon'u ele geçirmekken, Aqua'nın amacı ise tabiki efsane su pokemonu Kyogre'ı ele geçirmek. Seçtiğiniz oyuna göre bu takımlardan biriyle oyunun ilerleyişi içinde bir çok kez yollarınız kesişecek.

  Oyunlardaki diğer yeniliklere geçersek, oyunlara Pokémon Contest denilen yarışmalar eklenmiş. Bu yarışmalarda çeşitli kategorilerde puanlar toplayarak ödüller kazanmaya çalışıyoruz. Diğer önemli yenilikleri ise 2'ye 2 savaş modu ve karşılaştığımız eğitmenler hakkındaki bilgileri bulabileceğiniz PokéNav adlı cihaz olarak gösterebiliriz.


   

  GİRİŞ: 2002 yılında Pokemon 3.nesille yola devam dedi. Nintendo'nun Gameboy Advance konsolunda çıkarılan Ruby & Sapphire oyunları özellikle grafikleri ve renklerdirmesiyle dikkat çekmiştir. 3.nesil pokemonlar ve yeni özellikleri ile yine büyük ilgi gören oyunlardan olmuşlardır. Ruby & Sapphire oyunlarında 135 yeni pokemonla tanışıyoruz. Maceramız ise Hoenn Kıtası'nda geçiyor.

  İlk seri oyunlarında başlayan ve ikinci nesil oyunlarında bir miktar geliştirilen oynanış üçüncü nesil oyunları ile birlikte hemen hemen tüm ayrıntıları barındıran bir yapıya bürünmüştür. Bir çok yeni özellik pokemon stratejisinin genişlemesine yardımcı olmuştur.

  Ruby & Sapphire oyunlarında da ana konu tüm pokemon oyunlarındaki gibi, rozetleri toplamak ve pokemon şampiyonu olmak. Bunlar dışında ilk iki nesil oyunlarındaki kötü takım olan Roket Takımı bu oyunlarda yerini iki farklı kötü takıma bırakmıştır. Ruby & Sapphire oyunlarında Aqua Takımı ve Magma Takımı ile karşılaşıyoruz. Onların Hoenn'deki planlarını bozmaya çalışıyoruz.


   

  BAŞLANGIÇ POKEMONLARI: İlk iki nesil oyunlarında artık klasikleşen başlangıç pokemonları kalıbı bu oyunlarda da kullanılmaktadır. Çimen, Ateş ve Su türlerine ait başlangıç pokemonları bu oyunda da bizleri karşılıyor. Çimen türü başlangıç pokemonu kertenkele pokemon TREECKO, ateş türü başlangıç pokemonu civciv pokemon TORCHIC ve su türü başlangıç pokemonu çamur balığı pokemon MUDKIP'tir. Başlangıç pokemonlarını Profesör Birch'den alınmaktadır.


   

  YENİ POKEMONLAR: Pokemon dünyasında ilk iki nesil oyunlar büyük ilgi görünce Pokemon oyun serisinin devam etmesi şaşırtmadı. Yeni oyunlar, yeni karakterler, yeni kıta ve yeni pokemonlar ile birlikte geldi. Hoenn pokemonları denilen 3.nesil pokemonlar 135 tanedir. Bu 135 pokemondan 10 tanesi efsane pokemondur. Efsane pokemonlar ilk ve ikinci nesil pokemonlara göre bir hayli fazladır. Pokemon sayısı toplamda 386'ya ulaşmıştır. İkinci nesildeki pokemonlar ilk nesildeki pokemonlar ile bağlantılı iken üçüncü nesildeki pokemonlarda başlı başına yeni pokemonların ortaya çıkması sağlanmıştır.

  Oyun içerisinde Hoenn Kıtası'nın Kanto ya da Johto Kıtası ile bir bağlantısı yoktur fakat ilk iki nesile ait pokemonlar da Hoenn Kıtası'nda karşımıza çıkmaktadır.

   

  ÖNEMLİ YENİLİKLER ve ÖZELLİKLER: Ruby & Sapphire oyunlarında ilk iki nesildeki oyunlardaki temel özellikler korunurken pek çok yeni özelliği Pokemon dünyasına katmıştır. Bu özelliklerden bazıları birebir pokemon ve oyun içeriği ile ilgiliyken bazıları ise Gameboy Advance konsolunun getirdiği yeniliklere bağlı olarak eklenen özelliklerdir. Pokemon oyunlarına ait ana konu değişmediğinden bu kısımlara değinmiyoruz.


   

  A) PokéNav: Gold & Silver oyunlarının getirdiği en büyük yeniliklerden olan PokeGear, bu oyunlardan sonraki oyunların olmazsa olmazlarından olmuştur. İçerisinde kıta haritası, radyo, telefon rehberi gibi özellikler barındıran Poke Gear, Ruby & Sapphire oyunlarında daha da geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Pokemonlar hakkında bu oyunlarda ortaya çıkan yetenek, doğa, ribbon gibi özellikler PokéNav cihazında karşılaşılan özellikler.


   

  B) Ability (Yetenek): Pokemon sistemini ve stratejisini kökünden değiştiren özelliklerden biri olan yetenekler Ruby & Sapphire oyununda ilk olarak karşımıza çıktı. Pokemonların savaştaki saldırıları dışında doğuştan gelen bazı yetenekleri savaş sırasında pokemona yardımcı olmaktadır. Örneğin, Static yeteneğine sahip bir Pikachu'ya fiziksel bir saldırı yapıldığında saldırıyı yapan pokemonun felç olması gibi.

  Yetenekler pokemonlar üzerindeki stratejileri daha ayrıntılı ve daha önemli bir hale getirmiştir.


   

  C) Nature (Doğa): Yetenekler dışında Ruby & Sapphire oyunları ile gelen ve yine pokemon stratejisini kökünden değiştiren diğer bir terim de Nature olmuştur. Pokemon doğaları sahip olduğu pokemonun stat değerlerini etkileyen bir özelliktir. Atak artıran doğaya sahip olan pokemonlar, hız artıran doğaya sahip olan pokemonlar gibi.

  Oyun içerisinde doğa konusu doğru olarak kullanılırsa büyük bir avantaj sağlar. Örneğin, atağı yüksek olan bir pokemonun atak artıran bir doğaya sahip olması o pokemonun daha güçlü bir atak pokemonu olmasını sağlar.


   

  D) Double Battles (Çitli Savaşlar): Ruby & Sapphire oyunlarına kadar pokemon savaşları bire bir yapılıyordu. Savaş alanınfa iki pokemon bulunuyordu. Fakat Ruby & Sapphire oyunları ile birlikte eğitmenlerin takım savaşları yapabilmesi de sağlanmıştır. Double Battles denilen bu özellik iki farklı türdedir. Birincisi Double Battle yani ikili savaş olan, bir eğitmenin iki pokemon birden savaş alanına sürmesi ile yapılan savaştır. Stratejik olarak yeni bir alan eklemektedir. İkincisi ise Tag Battle denilen takım savaşıdır. Takım savaşlarında dört eğitmen ikili takımlar kurarak savaşabilirler.


   

  E) Pokemon Contests: Pokemon eğitmenliği konusunda büyük değişikliğe neden olan Contest, pokemonları savaştırmak dışında başka özelliklerini kullanarak farklı yarışmalarda kendilerini göstermesini sağlamaktadır. Pokemon'un klasikleşen rozet toplama ve lige girme konusunun dışında alternatif bir yol olmuştur. Oyunda etkisi ana konuya etki edecek kadar olmasa da bambaşka bir alan oluşturması yönünden önemlidir.


   

  F)Pokemon Farklılıkları: Ruby & Sapphire oyunlarında oyuna özel pokemonlar da mevcuttur. Yalnıca Ruby oyununda bulunan pokemonlar: Seedot, Nuzleaf, Shiftry, Mawile, Zangoose, Solrock, Latios ve Groudon. Yalnıca Sapphire oyununda bulunan pokemonlar ise: Lotad, Lombre, Ludicolo, Sableye, Seviper, Lunatone, Latias ve Kyogre.


   

  GYM, ELITE FOUR ve ŞAMPİYON: Hoenn Kıtası GYM liderleri diğer oyunlardaki gibi 8 tanedir.

  1.GYM - Kaya: Roxanne

  2.GYM - Savaş: Brawly

  3.GYM - Elektrik: Wattson

  4.GYM - Ateş: Flannery

  5.GYM - Normal: Norman

  6.GYM - Uçuş: Winona

  7.GYM - Psişik: Liza ve Tate

  8.GYM - Su: Wallce

  Elite four üyeleri diğer oyunlardaki gibidir.

  ELITE FOUR SIDNEY - Karanlık

  ELITE FOUR PHOEBE - Hayalet

  ELITE FOUR GLACIA - Buz

  ELITE FOUR DRAKE - Ejderha

  ve

  ŞAMPİYON STEVE - Çelik

  Elite Four ve Şampiyonu yendikten sonra Battle Tower'a giderek eğitmenlere savaşabilir, efsane pokemonlar Rayquaza, Latios ve Latias'ı yakalayabilirsiniz.
  Ruby & Sapphire Satış Rakamları:

  Kuzey Amerika: 6.06m
  Avrupa: 3.90m
  Japonya: 5.38m
  Diğer: 0.50m

  TOPLAM: 15 milyon 850 bin adet
  Puanlama
  8.5
  (2 kişi puan verdi.)
 • Sizin Puanınız
 • Puan vermek için üye girişi yapmalısınız.
 • Ana Seri Liste

 • Yan Seri Liste
 • © 2010 - 2017 Pokémon Master
  Tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz olarak diğer internet sitelerinde veya yazılı, basılı ortamlarda kullanılamaz. Bu site bir Türk Pokémon hayran sitesidir ve herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Pokémon ve diğer isimler Gamefreak, Pokémon Company ve Nintendo'nun tescilli markalarıdır.