GirişKayıt Ol
Üye Giriş Formu

Kayıt Ol   Şifremi Unuttum

Üye Kayıt Formu

                        Forum Pokémon Veritabanı Saldırılar Yetenekler Kartlar
Green & Red (Japonca)
 • Genel Bilgiler
 • Platform: GB
  Nesil: 1
 • Çıkış Tarihleri
 • Avrupa: -
  Amerika: -
  Japonya: 1995

   

  Çocukluğunda böcek koleksiyonu yapmayı seven Satoshi Tajiri, bunu diğer insanlarında yapabileceği bir oyun tasarlamaya karar verdi. Bu oyun için düşündüğü isim ise Kapsül Canavarları (Capsule Monsters) idi. Ayrıca oyuncular, bu canavarları savaştırabilecek ve birbirleriyle değiş tokuş edebileceklerdi. Bunun için de en uygun oyun konsolu, bir veri aktarım kablosuna sahip olan Gameboy'du. Sonrasında, telif haklarına bağlı sebeplerden dolayı, bu isim birkaç değişikliğin ardından Pokémon'a dönüştü. Ken Sugimori, Pokémonların tasarımını yapma görevini üstlendi. Junichi Masuda ise oyunun müziklerinin yapımında ve kodlama aşamasının bir bölümünde görev aldı.

   

   
  Önceden tek bir oyun olarak düşünülen Pokémon oyunu, efsanevi oyun yapımcısı Shigeru Miyamoto'nun devreye girmesi ve bazı Pokémonların iki ayrı sürüme özel olarak dağıtılması yoluyla oyuncuların takas yapmaya teşvik edilebilmesi fikrini ortaya atması sonucunda, Green ve Red adında, iki ayrı sürüm olarak açığa çıkmıştı. Başlangıçta, orta seviyede giden satış rakamları, CoroCoro dergisinin duyurduğu özel Mew etkinliğiyle aniden yükseldi ve bu da, biraz daha geliştirilmiş grafik ve ses özellikleri sunan Blue'nun duyurulmasına ön ayak oldu.
   
  Satış başarısının ardından, bu yeni serinin, Japonya dışında da yayınlanması için çalışmalar başlamıştı. Amerikan sürümleri için yapılan yerelleştirme çalışmalarında, Pokémonlara yeni isimler verildi. Yerelleştirme işleminde, daha düzenli bir kod yapısına sahip olan Blue sürümü kullanıldı ancak sürüme özel Pokémonlar konusunda Green ve Red temel alındı. En sonunda Red ve Blue isimleriyle batı dünyası için çıkmış oldular. 2004 yılında ise orijinal ikili Green ve Red'e ithafen Leaf Green ve Fire Red adlı yeniden yapım oyunları piyasaya sürüldü.
   
  Oyunlar, Kanto kıtasında geçiyor. Oyunların veritabanında 151 Pokémon mevcut. Articuno, Zapdos, Moltres ve Mewtwo doğrusal senaryo içinde yakalanabilecek efsanevi Pokémonlar. Amacımız, adı Red olarak kabul edilen ana karakter ile önce 8 salon liderini yenip, sonrasında Pokémon Ligi'ni kazanmak. Bu yolculuk sırasında, aynı kasabadan olan rakibimiz Blue ile mücadelemizi sürdürürken, oyunun kötü takımı olan Roket Takımı'na da dersini vermeye çalışıyoruz. 

   

  GİRİŞ: Çocukluğunda böcek koleksiyonu yapmayı seven Satoshi Tajiri, bunu diğer insanlarında yapabileceği bir oyun tasarlamaya karar verdi. Bu oyun için düşündüğü isim ise Kapsül Canavarları (Capsule Monsters) idi. Ayrıca oyuncular, bu canavarları savaştırabilecek ve birbirleriyle değiş tokuş edebileceklerdi. Bunun için de en uygun oyun konsolu, bir veri aktarım kablosuna sahip olan Gameboy'du. Sonrasında, telif haklarına bağlı sebeplerden dolayı, bu isim birkaç değişikliğin ardından Pokémon'a dönüştü. Ken Sugimori, Pokémonların tasarımını yapma görevini üstlendi. Junichi Masuda ise oyunun müziklerinin yapımında ve kodlama aşamasının bir bölümünde görev aldı.

  Önceden tek bir oyun olarak düşünülen Pokémon oyunu, efsanevi oyun yapımcısı Shigeru Miyamoto'nun devreye girmesi ve bazı Pokémonların iki ayrı sürüme özel olarak dağıtılması yoluyla oyuncuların takas yapmaya teşvik edilebilmesi fikrini ortaya atması sonucunda, Green ve Red adında, iki ayrı sürüm olarak açığa çıkmıştı. Başlangıçta, orta seviyede giden satış rakamları, CoroCoro dergisinin duyurduğu özel Mew etkinliğiyle aniden yükseldi ve bu da, biraz daha geliştirilmiş grafik ve ses özellikleri sunan Blue'nun duyurulmasına ön ayak oldu. Satış başarısının ardından, bu yeni serinin, Japonya dışında da yayınlanması için çalışmalar başlamıştı. Amerikan sürümleri için yapılan yerelleştirme çalışmalarında, Pokémonlara yeni isimler verildi. Yerelleştirme işleminde, daha düzenli bir kod yapısına sahip olan Blue sürümü kullanıldı ancak sürüme özel Pokémonlar konusunda Green ve Red temel alındı. En sonunda Red ve Blue isimleriyle batı dünyası için çıkmış oldular. 2004 yılında ise orijinal ikili Green ve Red'e ithafen Leaf Green ve Fire Red adlı yeniden yapım oyunları piyasaya sürüldü.

  Oyunlar, Kanto kıtasında geçiyor. Oyunların veritabanında 151 Pokémon mevcut. Articuno, Zapdos, Moltres ve Mewtwo doğrusal senaryo içinde yakalanabilecek efsanevi Pokémonlar. Amacımız, adı Red olarak kabul edilen ana karakter ile önce 8 salon liderini yenip, sonrasında Pokémon Ligi'ni kazanmak. Bu yolculuk sırasında, aynı kasabadan olan rakibimiz Blue ile mücadelemizi sürdürürken, oyunun kötü takımı olan Roket Takımı'na da dersini vermeye çalışıyoruz.


   

  BAŞLANGIÇ POKEMONLARI: Başlangıç pokemonu fikri oyunun sürekliliği için zorunludur. Pokemonlarla savaşmak ve pokemon yakalamak için oyunun başlangıcında bir pokemona ihtiyacımız vardır. Başlangıç pokemonları o kasabadaki Profesör tarafından verilmektedir. Ateş, Su ve Çimen türlerine sahip başlangıç pokemonları bu oyunlarda BULBASAUR, CHARMANDER ve SQUIRTLE olarak sıralanmaktadır. Pokemon ustası olmak için yola çıkan her eğitmen Kanto Kıtası'nda bu başlangıç pokemonlarından birini alarak yolculuğa çıkmak zorundadır. Başlangıç pokemonlarını Palet Kasabası'ndaki Profesör Oak vermektedir.


   

  POKEMONLAR: Pokemon dünyasındaki ilk oyunlar çıktığında insanlar şu an pokemon severler için normal gelen pek çok özellik ile ilk kez karşılaştılar. Bunların başında pokemonlar geliyordu. Genellikle gerçek dünyadaki hayvanlara benzeyen bu canlılar çimenlerde, suda, mağaralarda ve özel mekanlarda karşımıza çıkmaktadır. Vahşi pokemonlar ile savaşarak pokemon topu ile onları yakalayıp eğiterek Pokemon ustası olma yolundaki en büyük adımlardan biri atılmış olmaktadır.

  Kanto Kıtası'nda 151 çeşit pokemon bulunmaktadır. Pokemonlar çeşitli türlerde ve özelliklerdedir. Bu pokemonlardan bazılarına erişmek kolayken bazıları ise çok nadirdir. Oyun için önemli olan bu nadr pokemonlar "efsane pokemon" adıyla anılırlar. Güçlüdürler ve özeldirler.

   

  ÖNEMLİ YENİLİKLER ve ÖZELLİKLER: Red & Green oyunları "yenilik" konusunda herhangi bir özellik sunamazlar çünkü serinin ilk oyunlardır. İlk olmaları nedeniyle, oyundaki tüm özellikler yeni sayılabilir. Pokemon oyunlarının yaklaşık 20 yıl süren yolculuğunda temel özellikler denilen özellikler bu oyunla birlikte büyük miktarda kendini göstermiştir. Pokemon oyunlarının amacı, amatör bir eğitmen olarak başladığınız yolculukta pokemon ustası olmaya çalışmaktadır. Bunun için pokemon yakalayıp eğitmek, savaştırmak, oyundaki görevleri yerine getirmek, stratejileri öğrenmek ve uygulamak, rakipleri alt etmek gerekmektedir. Bu yolculuk boyunca üzerinde durulması gereken önemli özellikler şunlardır:


   

  A) Pokédex: Pokemon sayısının fazla oluşu pokemon bilgilerinin akılda tutulmasını zorlaştırmıştır. Bu nedenle pokemonların isimlerini ve diğer özellik bilgilerini barındıran bir araca ihtiyaç duyulmuştur. Pokemonun ilk oyunlarından itibaren adına Pokedex denilen araçlar eğitmenlere sunulmuştur. Pokedex'te karşımıza çıkan ve yakaladığımız pokemonların bilgileri görünür olmaktadır. Oyundaki amaçlarımızdan biri de Pokedex'i tamamlamaktır.


   

  B) Trade (Takas): Pokemon tarihinde ilk dönüm noktası Japonya'da ilk oyunlar piyasaya çıktıktan sonra satış rakamlarında beklenen başarının sağlanamaması sonucu yolculuğun bitiş noktasına gelmesidir. Bu noktada trade denilen özelliğin oyuna eklenmesi ve bu özellik yolu ile efsane pokemon Mew'ın oyun severlere dağıtılması sonucu oyunun satış rakamının yaklaşık 10 kat artması Pokemon'un efsaneye dönüşmesini sağlamıştır. Bu nedenle Trade sistemi Pokemon oyunları için çok önemlidir. O yıllarda kablo ile iki Gameboy'un birbirine bağlanması sonucu yapılan takas işlemi pokemon alış verişi, bazı pokemonların evrim geçirebilmesi gibi yararlar sağlıyordu.


   

  C) Efsane Pokemonlar: Sonraki pokemon oyunlarında büyük rolleri olan efsane pokemonlar, çok nadir bulunana ve çok güçlü pokemonlardır. İlk nesildeki 151 pokemondan 5 tanesi efsane pokemondur. Üç kuş efsane olan Zapdos, Articuno ve Moltres oyunun çeşitli mekanlarında karşımıza çıkmaktadır. Mewtwo ise şampiyonu yendikten sonra elde edebileceğimiz bir efsane pokemondur. Kanto pokemonları içindeki en önemli pokemon olan Mew ise yalnızca trade yöntemi ile alınabilen, özel etkinlik ile dağıtılan bir efsane pokemondur. Mew'ın bu denli nadir ve elde edilebilmesi zor olması oyunların başarısını da artırmıştır. .


   

  GYM, ELITE FOUR ve ŞAMPİYON: Red & Green oyunlarındaki GYM liderleri ve Elite Four üyeleri şunlardır:

  1.GYM - Kaya: Brock

  2.GYM - Su: Misty

  3.GYM - Elektrik: Lt. Surge

  4.GYM - Çimen: Erika

  5.GYM - Zehir: Koga

  6.GYM - Psişik: Sabrina

  7.GYM - Ateş: Blaine

  8.GYM - Yer: Giovanni

  Elite four üyeleri arasında tanıdık isimler dikkat çekmektedir.

  ELITE FOUR LORELEI - Buz & Su

  ELITE FOUR BRUNO - Kaya & Savaş

  ELITE FOUR AGATHA - Zehir & Hayalet

  ELITE FOUR LANCE - Ejderha

  ve

  ŞAMPİYON GREEN - Karma Tür

  Şampiyonun oyundaki rakibimiz olduğu tek oyun ilk nesil oyunlarıdır. Şampiyonu yendikten sonra efsane pokemon Mewtwo'yu yakalayabiliriz.
  Puanlama
  0
  (Henüz kimse puan vermedi.)
 • Sizin Puanınız
 • Puan vermek için üye girişi yapmalısınız.
 • Ana Seri Liste

 • Yan Seri Liste
 • © 2010 - 2017 Pokémon Master
  Tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz olarak diğer internet sitelerinde veya yazılı, basılı ortamlarda kullanılamaz. Bu site bir Türk Pokémon hayran sitesidir ve herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Pokémon ve diğer isimler Gamefreak, Pokémon Company ve Nintendo'nun tescilli markalarıdır.