GirişKayıt Ol
Üye Giriş Formu

Kayıt Ol   Şifremi Unuttum

Üye Kayıt Formu

                        Forum Pokémon Veritabanı Saldırılar Yetenekler Kartlar
Red & Blue
 • Genel Bilgiler
 • Platform: GB
  Nesil: 1
 • Çıkış Tarihleri
 • Avrupa: 05.10.1999
  Amerika: 28.09.1998
  Japonya: 27.02.1996

   

  Red ve Blue, orijinal ikili Red ve Green'in versiyona özel Pokémonlarının korunmasıyla birlikte, Japonca Blue oyunun kodlama yapısı, metinleri, grafikleri ve sesleri kullanılarak yapılan yerelleştirme sonucunda Japonya dışına çıkan ilk Pokémon oyunları oldular.


   

  GİRİŞ: Pokemon efsanesi dünyaya yayıldığında pek çok kişi Pokemon'u animesi ile tanıdı. Fakat Pokemon efsanesini başlatan nokta animesi değil oyunları olmuştur. 1995 yılında Japonya'da ortaya çıkan Pokemon Green ve Pokemon Red oyunları yıllardır devam eden ve sayısız rekor kıran serinin ilk adımı olmuştur. Pokemon oyununun büyük ilgi görmesi sonucu oyun Japonya dışına yayılmıştır. Oyunun Japonya dışına yayılmasında büyük rol animeye aittir. Nitekim 1998 yılında Amerika'da Red & Blue isminde iki oyun şeklinde piyasaya çıkmıştır. Gameboy konsoluna ait olan bu oyun tüm zamanların en çok satan Gameboy oyunu olmayı başarmıştır. (Pokemon oyunlarının ortaya çıkış serüvenini sitemizdeki Pokemon Tarihi başlığında okuyabilirsiniz.)

  Red & Blue oyunları kod olarak Japonya'da çıkan Blue oyununu temel alırken pokemon dağılımında Green & Red oyunları temel alınmıştır. Japonya'daki ana oyunları ile aynı özellikleri barındıran bu oyunlar Pokemon efsanesinin Amerika, Avrupa ve dünyanın diğer ülkelerinde yayılmasında büyük bir yardım sağlamıştır.

  Oyunlar Kanto Kıtası'nda geçmektedir. İlk nesil dediğimiz 151 pokemon bu oyunlarda bulunmaktadır. Amacımız 8 ayrı şehirdeki 8 pokemon salon liderini yenerek rozetleri toplamak ve Indigo'daki lige katılarak elite four üyelerini ve şampiyonu yenip Pokemon Dünya Şampiyonu olmaktır. Bu sırada kötü güç Roket Takımı'nın planlarınız bozmak da bize düşüyor.


   

  BAŞLANGIÇ POKEMONLARI: Başlangıç pokemonu fikri oyunun sürekliliği için zorunludur. Pokemonlarla savaşmak ve pokemon yakalamak için oyunun başlangıcında bir pokemona ihtiyacımız vardır. Başlangıç pokemonları o kasabadaki Profesör tarafından verilmektedir. Ateş, Su ve Çimen türlerine sahip başlangıç pokemonları bu oyunlarda BULBASAUR, CHARMANDER ve SQUIRTLE olarak sıralanmaktadır. Pokemon ustası olmak için yola çıkan her eğitmen Kanto Kıtası'nda bu başlangıç pokemonlarından birini alarak yolculuğa çıkmak zorundadır. Başlangıç pokemonlarını Palet Kasabası'ndaki Profesör Oak vermektedir.


   

  POKEMONLAR: Pokemon dünyasındaki ilk oyunlar çıktığında insanlar şu an pokemon severler için normal gelen pek çok özellik ile ilk kez karşılaştılar. Bunların başında pokemonlar geliyordu. Genellikle gerçek dünyadaki hayvanlara benzeyen bu canlılar çimenlerde, suda, mağaralarda ve özel mekanlarda karşımıza çıkmaktadır. Vahşi pokemonlar ile savaşarak pokemon topu ile onları yakalayıp eğiterek Pokemon ustası olma yolundaki en büyük adımlardan biri atılmış olmaktadır.

  Kanto Kıtası'nda 151 çeşit pokemon bulunmaktadır. Pokemonlar çeşitli türlerde ve özelliklerdedir. Bu pokemonlardan bazılarına erişmek kolayken bazıları ise çok nadirdir. Oyun için önemli olan bu nadr pokemonlar "efsane pokemon" adıyla anılırlar. Güçlüdürler ve özeldirler.

   

  ÖNEMLİ YENİLİKLER ve ÖZELLİKLER: Red & Blue oyunları "yenilik" konusunda herhangi bir özellik sunamazlar çünkü serinin ilk oyunlardır. İlk olmaları nedeniyle, oyundaki tüm özellikler yeni sayılabilir. Pokemon oyunlarının yaklaşık 20 yıl süren yolculuğunda temel özellikler denilen özellikler bu oyunla birlikte büyük miktarda kendini göstermiştir. Pokemon oyunlarının amacı, amatör bir eğitmen olarak başladığınız yolculukta pokemon ustası olmaya çalışmaktadır. Bunun için pokemon yakalayıp eğitmek, savaştırmak, oyundaki görevleri yerine getirmek, stratejileri öğrenmek ve uygulamak, rakipleri alt etmek gerekmektedir. Bu yolculuk boyunca üzerinde durulması gereken önemli özellikler şunlardır:


   

  A) Pokédex: Pokemon sayısının fazla oluşu pokemon bilgilerinin akılda tutulmasını zorlaştırmıştır. Bu nedenle pokemonların isimlerini ve diğer özellik bilgilerini barındıran bir araca ihtiyaç duyulmuştur. Pokemonun ilk oyunlarından itibaren adına Pokedex denilen araçlar eğitmenlere sunulmuştur. Pokedex'te karşımıza çıkan ve yakaladığımız pokemonların bilgileri görünür olmaktadır. Oyundaki amaçlarımızdan biri de Pokedex'i tamamlamaktır.


   

  B) Trade (Takas): Pokemon tarihinde ilk dönüm noktası Japonya'da ilk oyunlar piyasaya çıktıktan sonra satış rakamlarında beklenen başarının sağlanamaması sonucu yolculuğun bitiş noktasına gelmesidir. Bu noktada trade denilen özelliğin oyuna eklenmesi ve bu özellik yolu ile efsane pokemon Mew'ın oyun severlere dağıtılması sonucu oyunun satış rakamının yaklaşık 10 kat artması Pokemon'un efsaneye dönüşmesini sağlamıştır. Bu nedenle Trade sistemi Pokemon oyunları için çok önemlidir. O yıllarda kablo ile iki Gameboy'un birbirine bağlanması sonucu yapılan takas işlemi pokemon alış verişi, bazı pokemonların evrim geçirebilmesi gibi yararlar sağlıyordu.


   

  C) Efsane Pokemonlar: Sonraki pokemon oyunlarında büyük rolleri olan efsane pokemonlar, çok nadir bulunana ve çok güçlü pokemonlardır. İlk nesildeki 151 pokemondan 5 tanesi efsane pokemondur. Üç kuş efsane olan Zapdos, Articuno ve Moltres oyunun çeşitli mekanlarında karşımıza çıkmaktadır. Mewtwo ise şampiyonu yendikten sonra elde edebileceğimiz bir efsane pokemondur. Kanto pokemonları içindeki en önemli pokemon olan Mew ise yalnızca trade yöntemi ile alınabilen, özel etkinlik ile dağıtılan bir efsane pokemondur. Mew'ın bu denli nadir ve elde edilebilmesi zor olması oyunların başarısını da artırmıştır. .


   

  D)Pokemon Farklılıkları: Red & Blue oyunlarında oyuna özel pokemonlar da mevcuttur. Yalnıca Red oyununda bulunan pokemonlar: Ekans, Arbok, Oddish, Gloom, Vileplume, Mankey, Primeape, Growlithe, Arcanine, Scyther ve Electabuzz. Yalnıca Blue oyununda bulunan pokemonlar ise: Sandshrew, Sandslash, Vulpix, Ninetales, Meowth, Persian, Bellsprout, Weepinbell, Victreebel, Magmar ve Pinsir.


   

  GYM, ELITE FOUR ve ŞAMPİYON: Red & Blue oyunlarındaki GYM liderleri ve Elite Four üyeleri şunlardır:

  1.GYM - Kaya: Brock

  2.GYM - Su: Misty

  3.GYM - Elektrik: Lt. Surge

  4.GYM - Çimen: Erika

  5.GYM - Zehir: Koga

  6.GYM - Psişik: Sabrina

  7.GYM - Ateş: Blaine

  8.GYM - Yer: Giovanni

  Elite four üyeleri arasında tanıdık isimler dikkat çekmektedir.

  ELITE FOUR LORELEI - Buz & Su

  ELITE FOUR BRUNO - Kaya & Savaş

  ELITE FOUR AGATHA - Zehir & Hayalet

  ELITE FOUR LANCE - Ejderha

  ve

  ŞAMPİYON BLUE - Karma Tür

  Şampiyonun oyundaki rakibimiz olduğu tek oyun ilk nesil oyunlarıdır. Şampiyonu yendikten sonra efsane pokemon Mewtwo'yu yakalayabiliriz.
  Red & Blue Satış Rakamları:

  Kuzey Amerika: 11.27m
  Avrupa: 8.89m
  Japonya: 10.22m
  Diğer: 1.00m

  TOPLAM: 31 milyon 370 bin adet

  Önemli Haberler:


  * Tüm zamanların en çok satan Nintendo el konsolu oyunu.

  * Tüm zamanların en çok satan GBA oyunu.

  * Japonya'da piyasaya çıkmasının üzerinden 1 yıl geçtikten sonra 1 senede 6 milyon satış yapmıştır.

  Puanlama
  9.4
  (4 kişi puan verdi.)
 • Sizin Puanınız
 • Puan vermek için üye girişi yapmalısınız.
 • Ana Seri Liste

 • Yan Seri Liste
 • © 2010 - 2017 Pokémon Master
  Tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz olarak diğer internet sitelerinde veya yazılı, basılı ortamlarda kullanılamaz. Bu site bir Türk Pokémon hayran sitesidir ve herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Pokémon ve diğer isimler Gamefreak, Pokémon Company ve Nintendo'nun tescilli markalarıdır.