GirişKayıt Ol
Üye Giriş Formu

Kayıt Ol   Şifremi Unuttum

Üye Kayıt Formu

                        Forum Pokémon Veritabanı Saldırılar Yetenekler Kartlar
Platinum
Platinum
 • Genel Bilgiler
 • Platform: DS
  Nesil: 4
 • Çıkış Tarihleri
 • Avrupa: 22.05.2009
  Amerika: 22.03.2009
  Japonya: 13.09.2008

  D/P ikilisinden son çıkan Platinum, öncüllerinden farklı olarak senaryoya Giratina'yı da dahil ediyor. Dolayısıyla Distortion World denilen yeni bir mekanda oyuna eklenmiş oluyor. Fizik kurallarının biraz farklı olduğu bu "ters dünya" oyunun dikkat çeken özelliklerinden. Ayrıca önceki versiyonlarda bulunmayan hareketli GYM Liderleri vb karakter animasyonları, bazı yeniden dizayn edilen saldırı şekilleri ve ana karakterlerin yeni kıyafetleri oyunun barındırığını özelliklerden.


   

  GİRİŞ: Diamond & Pearl oyunlarının üçüncü oyunu olan ve Giratina'yı temel alan Platinum, 2008 yılında çıktı. Bu oyun da öncülleri gibi Nintendo DS konsolunda çıktığı için DS'in sağladığı iki ekran ve kablosuz bağlantı özelliklerini barındırmaktadır. .

  Platinum da Diamond & Pearl gibi Sinnoh Kıtası'nda geçmektedir ve 4.nesil pokemonları barındırır. Bununla birlikte diğer nesillerden pokemonlar da bu oyunda bulunmaktadır. Diamond & Pearl oyunlarından farklı mekanları da bu oyunda görmekteyiz. Bunlardan en önemlisi The Distortion World denilen bölgedir.

  Platinum oyunlarında da ana konu tüm pokemon oyunlarındaki gibi, rozetleri toplamak ve pokemon şampiyonu olmaktır. Sinnoh Kıtası'nda planlarınız bozmamız gereken kötü takımın adı ise Galactic Takımı'dır.


   

  BAŞLANGIÇ POKEMONLARI: İlk üç nesil oyunlarında artık klasikleşen başlangıç pokemonları kalıbı bu oyunlarda da kullanılmaktadır. Çimen, Ateş ve Su türlerine ait başlangıç pokemonları bu oyunda da bizleri karşılıyor. Çimen türü başlangıç pokemonu TURTWIG, ateş türü başlangıç pokemonu CHIMCHAR ve su türü başlangıç pokemonu PIPLUP'tır. Başlangıç pokemonları Profesör Rowan'dan alınmaktadır.


   

  YENİ POKEMONLAR: Pokemon dünyasında ilk üç nesil oyunlar büyük ilgi görünce Pokemon oyun serisinin devam etmesi şaşırtmadı. Yeni oyunlar, yeni karakterler, yeni kıta ve yeni pokemonlar ile birlikte geldi. Sinnoh pokemonları denilen 4.nesil pokemonlar 106 tanedir. Bu 106 pokemondan 14 tanesi efsane pokemondur. Efsane pokemonlar diğer nesil pokemonlarına göre bir hayli fazladır. Pokemon sayısı toplamda 493'e ulaşmıştır. 4.nesil pokemonların özellikle ilk nesil pokemonlarının evrimlerini bulundurması ve diğer nesillerle bağlantılı olması dikakt çekicidir.

  Oyun içerisinde Sinnoh Kıtası'nda yeni pokemonlar ve diğer nesil pokemonları karma halinde yer almaktadır.

   

  ÖNEMLİ YENİLİKLER ve ÖZELLİKLER: Platinum oyunlarında ilk üç nesildeki oyunlardaki temel özellikler korunurken pek çok yeni özelliği Pokemon dünyasına katmıştır. Nintendo DS'in getirmiş olduğu çift ekran özelliği ve kablosuz bağlantı özellikleri bunların başında gelir.


   

  A) The Distortion World (Bozulmuş Dünya): Platinum oyununun Diamond & Pearl oyunlarından en büyük farkı Bozulmuş Dünya'dır. Platinum oyununun maskot efsane pokemonu Giratina'nın yaşadığı bu yer, yer çekimi kurallarının düzgün olmadığı, son derece farklı bir yerdir. Galactic Takımı'nın lideri Cyrus ile burada savaşmaktayız ve efsane pokemon Giratina'yı buradan yakalamaktayız.


   

  B) Battle Frontier: Üçüncü nesil oyunlarında ortaya çıkan Battle Frontier, dördüncü nesil oyunlarında Platinum ile birlikte Sinnoh Kıtası'na da eklenmiştir. Güçlü eğitmenlerle savaş imkanı tanıyan Battle Frontier, Battle Tower, Battle Hall, Battle Factory, Battle Castle, Battle Arcade ve Battle Shop bölümlerinden oluşmaktadır.


   

  C) Battleground: Platinum oyunundaki GYM liderleri ile tekrar savaşabileceğimiz özel bir mekandır. Bu sefer salon liderlerinin daha güçlü olduğunu ve daha fazla pokemonları olduğunu unutmamak gerekir.


   

  D) Efsane Pokemonlar: 4.nesildeki efsane pokemonlar sayı olarak diğer tüm nesillerden fazladır. 14 tane efsane pokemonun bulunduğu 4.nesilde en çok dikkat çeken efsane pokemon tabiki de Arceus'tur. En güçlü pokemon olarak gösterilen Arceus, pokemonların tanrısı olarak görülmektedir. Normal türde olmasına rağmen tüm türlere bürünebilmektedir. Diğer efsaneler ise, göl efsaneleri denilen Azelf, Mesprit ve Uxie, üçüncü nesildeki regilerin lordu Regigigas, Bozulmuş Dünya'nın tanrısı ve Platinum oyununun maskotu Giratina, Diamond & Pearl oyunlarının maskotları zaman tanrısı Dialga, uzay tanrısı Palkia, lav pokemonu Heatran, deniz prensi Manaphy ve akrabası Phione, ay pokemonu Cresselia, kabus pokemonu Darkrai ve doğa pokemonu Shaymin olarak sıralanır.


   

  GYM, ELITE FOUR ve ŞAMPİYON: Platinum oyununda Sinnoh Kıtası GYM liderlerinde ufak farklılıklar gözlenmektedir.

  1.GYM - Kaya: Roark

  2.GYM - Çimen: Gardenia

  3.GYM - Hayalet: Fantina

  4.GYM - Savaş: Maylene

  5.GYM - Su: Crasher Wake

  6.GYM - Çelik: Byron

  7.GYM - Buz: Candice

  8.GYM - Elektrik: Volkner

  Elite four üyeleri ise şu şekildedir.

  ELITE FOUR AARON - Böcek

  ELITE FOUR BERTHA - Yer

  ELITE FOUR FLINT - Ateş

  ELITE FOUR LUCIAN - Psişik

  ve

  ŞAMPİYON CYNTHIA - Karma tür

  Elite Four ve Şampiyonu yendikten sonra Battle Frontier'a giderek eğitmenlere savaşabilirsiniz ve efsane pokemonlar yakalayabilirsiniz.
  Platinum Satış Rakamları:

  Kuzey Amerika: 2.69m
  Avrupa: 1.60m
  Japonya: 2.69m
  Diğer: 0.50m

  TOPLAM: 7 milyon 550 bin adet

  Puanlama
  9.2
  (3 kişi puan verdi.)
 • Sizin Puanınız
 • Puan vermek için üye girişi yapmalısınız.
 • Ana Seri Liste

 • Yan Seri Liste
 • © 2010 - 2017 Pokémon Master
  Tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz olarak diğer internet sitelerinde veya yazılı, basılı ortamlarda kullanılamaz. Bu site bir Türk Pokémon hayran sitesidir ve herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Pokémon ve diğer isimler Gamefreak, Pokémon Company ve Nintendo'nun tescilli markalarıdır.