GirişKayıt Ol
Üye Giriş Formu

Kayıt Ol   Şifremi Unuttum

Üye Kayıt Formu

                        Forum Pokémon Veritabanı Saldırılar Yetenekler Kartlar
HeartGold & SoulSilver
 • Genel Bilgiler
 • Platform: DS
  Nesil: 4
 • Çıkış Tarihleri
 • Avrupa: 26.03.2010
  Amerika: 14.03.2010
  Japonya: 12.09.2009

   

  Gold ve Silver'ın Japonya çıkış tarihlerinden tam 10 yıl sonra 2009 yılında çıkışını yapan kısaca HG ve SS, DS platformu için piyasaya sürüldü. DS standartlarında yeniden yapılan Johto ve Kanto kıtalarında geçen bu iki oyunda pek çok efsanevi Pokémon bulunuyor.  Hooh, Lugia, Suicune, Raikou, Entei, Articuno, Zapdos, Moltres, Mewtwo, Kyogre(HG), Groudon(SS), Rayquaza, Latios, Latias oyunlarda bulunan efsanevi Pokémon'lar.

  HG ve SS'nin dikkat çeken önemli bir özelliği ise tıpkı orjinal oyunlarda da olduğu gibi şu ana kadar tüm Pokémon oyunlarından karşımıza çıkan en güçlü eğitmen olan Red'i barındırması. Karşısına çıkmadan önce hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyi hazırlanmamızı gerektiren bu antrenörü yenmek gerçekten kolay değil.


   

  GİRİŞ: 1999 yılında pokemon oyun serilerinin başarısını perçinleyen oyunları Gold & Silver pokemon severlere sunulmuştu. 2004 yılında Gameboy Advance'ın özellikleri kullanarak ilk seri oyunların yeniden yapımları Fire Red ve Leaf Green piyasaya çıktı. Aynı şekilde Nintendo DS'in getirdiği yeniliklere uygun olarak, çıkışının üzerinden 10 yıl geçmişken 2009 yılında Heart Gold ve Soul Silver isimlerinde Gold & Silver oyunlarının yeniden yapımları sunuldu. Gold & Silver oyunlarının tüm özelliklerini barındıran oyun ek özellikleri ile de göz doldurmaktadır.

  Heart Gold ve Soul Silver oyunlarında yine maskot efsaneler Ho-oh ve Lugia olmuştur. Oyun Johto Kıtası ve Kanto Kıtası'nda geçmektedir. İlk dört nesile ait pokemonlar bu oyunda bulunmaktadır.

  Heart Gold & Soul Silver oyunlarında ana konu tüm pokemon oyunlarındaki gibi, rozetleri toplamak ve pokemon şampiyonu olmaktır. Bunlar dışında ilk oyundaki kötü takım olan Roket Takımı ile bu oyunlarda da karşılaşıyoruz. Onların Johto'daki planlarını bozmaya çalışıyoruz.


   

  BAŞLANGIÇ POKEMONLARI: Heart Gold ve Soul Silver oyunlarında Gold ve Silver oyunları temel alındığı için başlangıç pokemonlarında bir değişiklik olmamıştır. Çimen türü başlangıç pokemonumuz yaprak pokemonu CHIKORITA, ateş türü başlangıç pokemonumuz ateş faresi pokemonu CYNDAQUIL ve su türü başlangıç pokemonumuz büyük çene pokemonu TOTODILE'dir. Başlangıç pokemonlarımınızı New Bark Kasabası'ndaki Profesör Elm'den alıyoruz.


   

  2.NESİL POKEMONLAR: Pokemon dünyasında ilk oyunlar çıktıktan sonra ve anime, film, kart vs. alanlara büyük bir patlama yaptıktan sonra insanlar ilk 151 pokemona çok alıştılar. Gold & Silver oyunları bu alışılmış düzeni bozan ilk adım oldular. 2.nesil denilen yeni 100 pokemon eklendiğinde insanlar maceranın yeni pokemonlarla devam edebileceğini anlamış oldular. Ortaya çıkan yeni 100 pokemon aslında bir çok yönüyle ilk nesildeki pokemonlarla bağlantılı yapılmıştır. Öncül evrim ya da evrim şeklinde ortaya çıkan bir çok pokemonla birlikte tamamı ile yeni pokemonlar da bu nesilde yer almıştır. Yumurtlatma yönteminin ortaya çıkmasıyla birlikte bebek pokemonlar kendini göstermiştir. İlk nesile göre efsane pokemon sayısında denge devam etmiştir. 6 efsane pokemonun bulunduğu nesilde Suicune, Entei, Raikou, Lugia, Ho-oh ve Celebi efsane pokemonlardır.

  Oyun içerisinde Johto Kıtası'nın Kanto Kıtası'na yakınlığından yola çıkılarak yeni pokemonlarla birinci nesil pokemonlar karma bir düzen içerisinde yer almaktadır.


   

  ÖNEMLİ YENİLİKLER ve ÖZELLİKLER: Heart Gold & Soul Silver oyunları Gold & Silver oyunlarındaki ve diğer oyunlardaki temel özellikleri bulundururken kendine has yenilikler de sunmuştur. Oyunların getirdikleri özelliklerden bahsederken oyunun temel yapısına değinmeyeceğiz. Pokemon ustası olma yolundaki yolculuğumuz her oyunda aynıdır.


   

  A) Pokéathlon: Heart Gold & Soul Silver oyunların getirmiş olduğu en belirgin yenilik Pokeathlon'dur. Diğer oyunlardaki Contest bölümüne benzerdir fakat Pokeathlon hem içerik olarak daha zengin hem de eğlenceli bir bölümdür. Pokemonların olimpiyatlara katıldığını düşünürseniz Pokeathlon'u en iyi şekilde anlayabilirsiniz. Hız konusunda iyi olan Pokemonlarla maraton koşmaya, gücü iyi olan pokemonlarla tuğla kırmaya ne dersiniz? Pokeathlon 10 farklı bölümden oluşmaktadır. Her pokemonun Pokeathlon değerleri mevcuttur. Bu değerlere göre pokemonlar başarılı olabilecekleri alanda yarıştırılır. Yarışmayı kazanan bir çok ödül kazanmaktadır. Pokeathlon'un bölümleri şunlardır: Hurdle Dash, Lamp Jump, Ring Drop, Snow Throw, Relay Run, Block Smash, Circle Push, Pennant Capture, Disc Catch ve Goal Roll.


   

  B) PokéWalker: Heart Gold & Soul Silver oyunlarının en büyük yeniliklerinden biri de Pokéwalker'dır. Pokemonlarımızı oyunun dışında da geliştirebilmemizi sağlayan bu cihaz, geçmişte popüler olan sanal bebek cihazlarına benzemektedir. Pokewalker ile oyunlarda yakalamış olduğumuz pokemonları cihazımıza atarak oyunun dışında yanımıza alarak adım attıkça onların gelişmesini sağlayabiliriz. Bunun dışında basit bir kaç özellik daha bulunduran Pokewalker pokemon oyunlarının gerçek hayata adapte olması için önemli bir gelişim olmuştur. :


   

  C) Efsane Pokemonlar: Heart Gold & Soul Silver oyunları Gold & Silver oyunlarının yeniden yapımlarıdır fakat 4.nesile dahil olmak üzere diğer nesil pokemonlarını ve efsanelerini de barındırmaktadır. Heart Gold oyununda efsane pokemon Ho-oh, Soul Silver oyununda efsane pokemon Lugia yakalanabilmektedir. Bunun dışında ilk nesil efsaneleri Articuno, Zapdos, Moltres, Mewtwo, ikinci nesil diğer efsaneleri Raikou, Entei, Suicune, Celebi, üçüncü nesil efsanelerinden Kyogre, Groudon, Latias, Latios ve Rayquaza, dördüncü nesil efsanelerinden Dialga, Palkia ve Giratina oyunlarda bulunmaktadır. :


   

  D) Pokemon Farklılıkları: Heart Gold & Soul Silver oyunlarında oyuna özel pokemonlar da mevcuttur. Yalnıca Heart Gold oyununda bulunan pokemonlar: Mankey, Primeape, Growlithe, Arcanine, Omanyte, Omastar, Spinarak, Ariados, Gligar, Gliscor, Panphy, Donphan, Sableye, Baltoy, Claydol, Anorith, Armaldo, Mantyke, Mantine, Kyogre ve Ho-oh. Yalnıca Soul Silver oyununda bulunan pokemonlar ise: Vulpix, Ninetales, Meowth, Persian, Kabuto, Kabutops, Ladyba, Ledian, Delibird, Skarmory, Teddiursa, Ursaring, Mawile, Gulpin, Swalot, Lileep, Cradily, Groudon ve Lugia.


   

  GYM, ELITE FOUR ve ŞAMPİYON: Heart Gold & Soul Silver oyunlarındaki GYM liderleri Kanto kıtası dahil edilirse 16 tanedir. Kanto Liderleri birinci nesil oyunlarında belirtildiği için burada Johto Kıtası salon liderleri belirtilmiştir..

  1.GYM - Uçuş: Falkner

  2.GYM - Böcek: Bugsy

  3.GYM - Normal: Whitney

  4.GYM - Hayalet: Morty

  5.GYM - Savaş: Chuck

  6.GYM - Çelik: Jasmine

  7.GYM - Buz: Pryce

  8.GYM - Ejderha: Clair

  Elite four üyeleri arasında tanıdık isimler dikkat çekmektedir.

  ELITE FOUR WILL - Psişik

  ELITE FOUR KOGA - Zehir

  ELITE FOUR BRUNO - Savaş

  ELITE FOUR KAREN - Karanlık

  ve

  ŞAMPİYON LANCE - Ejderha

  Elite Four ve Şampiyonu yendikten sonra Kanto Kıtası'na yolculuk edebilme hakkımız oluyor. Böylece oyun bitti derken yeni bir kıta bizleri beklemiş oluyor.
  Heart Gold & Soul Silver Satış Rakamları:

  Kuzey Amerika: 4.23m
  Avrupa: 2.38m
  Japonya: 3.96m
  Diğer: 1.02m

  TOPLAM: 11 milyon 590 bin adet

  Puanlama
  8.2
  (6 kişi puan verdi.)
 • Sizin Puanınız
 • Puan vermek için üye girişi yapmalısınız.
 • Ana Seri Liste

 • Yan Seri Liste
 • © 2010 - 2017 Pokémon Master
  Tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz olarak diğer internet sitelerinde veya yazılı, basılı ortamlarda kullanılamaz. Bu site bir Türk Pokémon hayran sitesidir ve herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Pokémon ve diğer isimler Gamefreak, Pokémon Company ve Nintendo'nun tescilli markalarıdır.