GirişKayıt Ol
Üye Giriş Formu

Kayıt Ol   Şifremi Unuttum

Üye Kayıt Formu

                        Forum Pokémon Veritabanı Saldırılar Yetenekler Kartlar
Gold & Silver
 • Genel Bilgiler
 • Platform: GBC
  Nesil: 2
 • Çıkış Tarihleri
 • Avrupa: 06.04.2001
  Amerika: 15.10.2000
  Japonya: 21.11.1999

   

  Ana serinin GBC platformundaki devam oyunları Gold ve Silver, getirdikleri yenilikler ile günümüzdeki Pokémon oyunlarında artık standart hale gelen özelliklerin öncüsü oldular. İlk olarak bu oyunda çıkan harita, radyo, cep telefonu gibi özellikleri barındıran PokéGear'ın, serinin diğer oyunlarındaki PokéNav ve Poketch'iye önayak oldu. Ayrıca zaman kavramı (gece-gündüz) ilk olarak bu 2 oyunda kullanılmıştır.

  Oyunlar, Johto kıtasında başlıyor ve Pokémon Ligi'ni kazandıktan sonra ilk serinin ana kıtası olan Kanto'da devam ediyor. Ho-oH, Lugia, Entei, Raikou ve Suicune karşımıza çıkan efsanevi Pokémonlar. Fakat tüm bu efsanevi Pokémonlardan ziyade bu ikilide en çok dikkat çeken özellik, şu ana kadarki tüm Pokémon oyunlarında karşılaşabileceğimiz en güçlü eğitmen olan Red'in oyunda bulunmasıdır.

  Gold ve Silver, Japonya çıkış tarihlerinden tam 10 yıl sonra, 2009 yılında DS konsolu için Heart Gold ve Soul Silver olarak yeniden yapıldılar.


   

  GİRİŞ: 1999 yılında Pokemon'un ilk oyun serisi Red / Green / Blue / Yellow'dan sonra Pokemon efsanesini devam ettiren adım olarak Gold ve Silver oyunları piyasaya çıktı. Efsane pokemonlar Lugia ve Ho-oh'u temel alan oyunlar, oyunlardaki simge efsane pokemon komseptini de başlatmış oldular. Yeni 100 adet pokemonu barındıran ve Johto Kıtası'nda geçen oyunlar pokemon severler için alışılmış özelliklerin dışına atılan ilk adım oldu. Burada eklemeden geçmeyelim, oyun Johto Kıtası temelinde ilerliyor fakat ligden sonra Kanto Kıtası'na geçiş yapabiliyoruz. İki kıtada geçen oyunlar olarak da 2.nesil oyunları seri içinde tek oyunlar olmaktadırlar.

  Gold & Silver oyunları getirdikleri kilit yeniliklerle günümüzde hala devam eden pokemon oyun serilerinde dahi kullanılan temel özellikleri oluşturmuş oldular. Pokemon oyun serileri içinde renkli olarak sunulan ilk oyun olmuşlardır. Gameboy Color konsolunda çıkarılan oyunlar büyük ilgi görmüştür.

  Gold & Silver oyunlarında ana konu tüm pokemon oyunlarındaki gibi, rozetleri toplamak ve pokemon şampiyonu olmak. Bunlar dışında ilk oyundaki kötü takım olan Roket Takımı ile bu oyunlarda da karşılaşıyoruz. Onların Johto'daki planlarını bozmaya çalışıyoruz.


   

  BAŞLANGIÇ POKEMONLARI: Başlangıç pokemonlarında bu oyunla birlikte çimen, ateş ve su türü artık klasik hale gelmiştir. Bu oyunlarda 2. nesil pokemonlar ile yolculuğumuza devam ediyoruz. Çimen türü başlangıç pokemonumuz yaprak pokemonu CHIKORITA, ateş türü başlangıç pokemonumuz ateş faresi pokemonu CYNDAQUIL ve su türü başlangıç pokemonumuz büyük çene pokemonu TOTODILE'dir. Başlangıç pokemonlarımınızı New Bark Kasabası'ndaki Profesör Elm'den alıyoruz.


   

  YENİ POKEMONLAR: Pokemon dünyasında ilk oyunlar çıktıktan sonra ve anime, film, kart vs. alanlara büyük bir patlama yaptıktan sonra insanlar ilk 151 pokemona çok alıştılar. Gold & Silver oyunları bu alışılmış düzeni bozan ilk adım oldular. 2.nesil denilen yeni 100 pokemon eklendiğinde insanlar maceranın yeni pokemonlarla devam edebileceğini anlamış oldular. Ortaya çıkan yeni 100 pokemon aslında bir çok yönüyle ilk nesildeki pokemonlarla bağlantılı yapılmıştır. Öncül evrim ya da evrim şeklinde ortaya çıkan bir çok pokemonla birlikte tamamı ile yeni pokemonlar da bu nesilde yer almıştır. Yumurtlatma yönteminin ortaya çıkmasıyla birlikte bebek pokemonlar kendini göstermiştir. İlk nesile göre efsane pokemon sayısında denge devam etmiştir. 6 efsane pokemonun bulunduğu nesilde Suicune, Entei, Raikou, Lugia, Ho-oh ve Celebi efsane pokemonlardır.

  Oyun içerisinde Johto Kıtası'nın Kanto Kıtası'na yakınlığından yola çıkılarak yeni pokemonlarla birinci nesil pokemonlar karma bir düzen içerisinde yer almaktadır.

   

  YENİ TÜRLER (Karanlık ve Çelik): Gold & Silver oyunlarının yeni 100 pokemon ile çıkması büyük bir yenilik olarak kabul edilebilir fakat pokemon konusu içindeki en büyük yeniliği ortaya çıkan iki yeni türdür. Birinci nesil oyunlarda 15 olan tür sayısı Gold & Silver oyunlarında Karanlık ve Çelik türlerinin eklenmesiyle 17'ye çıktı. Karanlık ve Çelik türlerinin ortaya çıkması pokemonların tür üstünlüğü tablosunu da baştan aşağı değiştirmiştir.

  A) Karanlık Tür: Psişik ve Hayalet türlerinin daha ötesindeki karanlık gücü simgeleyen bu tür pokemonları ilk zamanlarda siyah olarak tasarlanıyordu. İlk ortaya çıktıklarında şeytani güce sahip ve kötü pokemon olarak gösterilen karanlık pokemonlar zamanla bu görüntüden uzaklaştırıldı. Hayalet ve Psişik türlere üstün olan Karanlık tür, Savaş ve Böcek türlerine karşı zayıftır. İkinci nesilde Umbreon, Murkrow, Sneasel, Houndour, Houndoom ve Tyranitar bu türün öncüleri olmuşlardır.

  A) Çelik Türü: Bedeni metalden yapılmış pokemonları simgeleyen bu tür Kaya, Yer gibi ilk nesilde sağlam olarak gösterilen pokemonlardan daha sağlam bir yapıya sahiptir. Kaya ve Buz türlere üstün olan Çelik türü, Savaş, Ateş ve Yer türlerine karşı zayıftır. İkinci nesilde Steelix, Skarmory, Scizor ve Forretress bu türün öncüleri olmuşlardır. Ayrıca bir ilk olarak geriye dönük tür değişimi yaşanmış, birinci nesil pokemonlarından Magnemite ve Magneton elektrik türlerinin yanına çelik türünü de almışlardır.

   

  ÖNEMLİ YENİLİKLER ve ÖZELLİKLER: Gold & Silver oyunları ilk nesil oyunlarındaki temel özellikleri aynen korurken birçok yeni özelliği beraberinde getirmiştir. Yeni pokemonlar, yeni türler ve yeni bir kıta dışında oynanış yönünde de yenilikler vardır. Bu yeniliklerden bazıları Gold & Silver'dan sonraki oyunlar için temel özellikler olmuşlardır. Oyunların getirdikleri özelliklerden bahsederken oyunun temel yapısına değinmeyeceğiz. Pokemon ustası olma yolundaki yolculuğumuz her oyunda aynıdır.


   

  A) PokéGear: Gold & Silver oyunlarının getirdiği en büyük yeniliklerden olan PokeGear, bu oyunlardan sonraki oyunların olmazsa olmazlarından olmuştur. İçerisinde kıta haritası, radyo, telefon rehberi gibi özellikler barındıran Poke Gear, dördüncü ve beşinci nesil oyunlarındaki dokunmatik ekran uygulamalarının atası olmuştur.


   

  B) Yavrulama ve Yavru Pokemonlar: Gold & Silver oyunları ile birlikte gelen yavrulama yöntemi ile pokemonlar çiftleştirilebilmekte ve yavru pokemonlar elde edilebilmektedir. Yavrulama yöntemi bir çok kuralı da beraberinde getirmiştir. Efsane pokemonların yavrusu olamaz, cinsiyeti olmayan ya da doğada sadece erkek veya sadece dişi olarak bulunan pokemonlar ancak Ditto ile çiftleştirilebilir.

  İkinci nesilde yavrulama yöntemi ile elde edilen yavru pokemonlar şunlardır:

  * Togepi, Elekid, Magby, Pichu, Cleffa, Igglybuff, Tyrogue, Smoochum

  Bu pokemonlar evrim geçirerek bilindik birinci nesil pokemonlara dönüşmektedirler.


   

  C) Shiny Pokemon: Doğada normal görünüşlerinden farklı renklerde bulunan ve parlayan bu pokemonlar ilk olarak Gold & Silver oyunlarında kendini göstermiştir. Doğada bir shiny pokemona rastlama şansınız 8192'de 1 ihtimaldir. Böyle bir oran söz konusu olunca shiny pokemonların değeri de artmıştır. Daha sonraki oyunlarda pokemon severlerin hayali olmayı sağlamıştır.

  Oyun içerisinde bulunan Red Gyarados garanti shiny pokemon elde etmemizi sağlar.


   

  D) Pokérus: "Pokemon" ve "virüs" kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkmıştır. 21845'de 1 gibi shiny pokemondan daha düşük karşılaşma şansına sahip olan Pokerus, pokemonların virüs kaparak EV (Efford Values) gelişimlerinin daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Pokerus'lü bir pokemon takımdaki diğer pokemonlara da pokerus'ü bulaştırır.


   

  E) Gece / Gündüz: Gold & Silver oyunlarında ortaya çıkan günün belirli saatlerine göre havanın kararması ya da aydınlanması, aslında saate göre değil yere göre görülmektedir. Bu nedenle bu konuda atılan ilk adım denebilir. Dördüncü nesil oyunlarında bu özellik tam anlamıyla uygulanabilir olmuştur.


   

  F)Pokemon Farklılıkları: Gold & Silver oyunlarında oyuna özel pokemonlar da mevcuttur. Yalnıca Gold oyununda bulunan pokemonlar: Mankey, Primeape, Growlithe, Arcanine, Spinarak, Ariados, Gligar, Teddiursa, Ursaring, Mantine ve Ho-oh. Yalnıca Silver oyununda bulunan pokemonlar ise: Vulpix, Ninetales, Meowth, Persian, Ladyba, Ledian, Delibird, Skarmory, Phanphy, Donphan ve Lugia.


   

  GYM, ELITE FOUR ve ŞAMPİYON: Gold & Silver oyunlarındaki GYM liderleri Kanto kıtası dahil edilirse 16 tanedir. Kanto Liderleri birinci nesil oyunlarında belirtildiği için burada Johto Kıtası salon liderleri belirtilmiştir..

  1.GYM - Uçuş: Falkner

  2.GYM - Böcek: Bugsy

  3.GYM - Normal: Whitney

  4.GYM - Hayalet: Morty

  5.GYM - Savaş: Chuck

  6.GYM - Çelik: Jasmine

  7.GYM - Buz: Pryce

  8.GYM - Ejderha: Clair

  Elite four üyeleri arasında tanıdık isimler dikkat çekmektedir.

  ELITE FOUR WILL - Psişik

  ELITE FOUR KOGA - Zehir

  ELITE FOUR BRUNO - Savaş

  ELITE FOUR KAREN - Karanlık

  ve

  ŞAMPİYON LANCE - Ejderha

  Elite Four ve Şampiyonu yendikten sonra Kanto Kıtası'na yolculuk edebilme hakkımız oluyor. Böylece oyun bitti derken yeni bir kıta bizleri beklemiş oluyor.
  Gold & Silver Satış Rakamları:

  Kuzey Amerika: 9.00m
  Avrupa: 6.18m
  Japonya: 7.20m
  Diğer: 0.71m

  TOPLAM: 23 milyon 100 bin adet

  Puanlama
  8.8
  (2 kişi puan verdi.)
 • Sizin Puanınız
 • Puan vermek için üye girişi yapmalısınız.
 • Ana Seri Liste

 • Yan Seri Liste
 • © 2010 - 2017 Pokémon Master
  Tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz olarak diğer internet sitelerinde veya yazılı, basılı ortamlarda kullanılamaz. Bu site bir Türk Pokémon hayran sitesidir ve herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Pokémon ve diğer isimler Gamefreak, Pokémon Company ve Nintendo'nun tescilli markalarıdır.