GirişKayıt Ol
Üye Giriş Formu

Kayıt Ol   Şifremi Unuttum

Üye Kayıt Formu

                        Forum Pokémon Veritabanı Saldırılar Yetenekler Kartlar
Emerald
Emerald
 • Genel Bilgiler
 • Platform: GBA
  Nesil: 3
 • Çıkış Tarihleri
 • Avrupa: 21.10.2005
  Amerika: 01.05.2005
  Japonya: 16.09.2004

  Temel Pokémon serisinin GBA'da ki son durağı olan Emerald'in, öncülü olan Sapphire ve Ruby'in biraz daha geliştirilmiş ve yenilenmiş hali olduğunu söyleyebiliriz.

  Oyun yine Hoenn kıtasında geçiyor fakat bu sefer Marine ve Terra mağaraları, Mirage Tower gibi yeni mekanların yanı sıra Battle Frontier denen gelişmiş Battle Tower eklentisiyle biraz daha genişlemiş durumda. Oyundaki dikkat çeken bir diğer özellik ise pokémon resimlerinin hareketli olması. Ayrıca Sapphire ve Ruby'ye göre GYM liderleri ve Elite 4'a ait pokémonların seviyelerinde güncellemeler yapılmış.

   

  GİRİŞ: Temel Pokémon serisinin GBA'da ki son durağı olan Emerald'in, öncülü olan Sapphire ve Ruby'in biraz daha geliştirilmiş ve yenilenmiş hali olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyunda Groudon ve Kyogre yerine Rayquaza temel alınmıştır. Oyun yine Hoenn kıtasında geçiyor fakat bu sefer Marine ve Terra mağaraları, Mirage Tower gibi yeni mekanların yanı sıra Battle Frontier denen gelişmiş Battle Tower eklentisiyle biraz daha genişlemiş durumda. Oyundaki dikkat çeken bir diğer özellik ise pokémon resimlerinin hareketli olması. Ayrıca Sapphire ve Ruby'ye göre GYM liderleri ve Elite 4'a ait pokémonların seviyelerinde güncellemeler yapılmış.

  Emerald oyununda Gameboy Advance için geliştirilen kablosuz adaptör sayesinde wi-fi uygulamaları geliştirilmiştir.

  Emerald oyunlarında da ana konu tüm pokemon oyunlarındaki gibi, rozetleri toplamak ve pokemon şampiyonu olmak. Bunlar dışında ilk iki nesil oyunlarındaki kötü takım olan Roket Takımı bu oyunlarda yerini iki farklı kötü takıma bırakmıştır. Emerald oyununda Aqua Takımı ve Magma Takımı ile karşılaşıyoruz. Onların Hoenn'deki planlarını bozmaya çalışıyoruz.


   

  BAŞLANGIÇ POKEMONLARI: İlk iki nesil oyunlarında artık klasikleşen başlangıç pokemonları kalıbı bu oyunlarda da kullanılmaktadır. Çimen, Ateş ve Su türlerine ait başlangıç pokemonları bu oyunda da bizleri karşılıyor. Çimen türü başlangıç pokemonu kertenkele pokemon TREECKO, ateş türü başlangıç pokemonu civciv pokemon TORCHIC ve su türü başlangıç pokemonu çamur balığı pokemon MUDKIP'tir. Başlangıç pokemonlarını Profesör Birch'den alınmaktadır.


   

  YENİ POKEMONLAR: Pokemon dünyasında ilk iki nesil oyunlar büyük ilgi görünce Pokemon oyun serisinin devam etmesi şaşırtmadı. Yeni oyunlar, yeni karakterler, yeni kıta ve yeni pokemonlar ile birlikte geldi. Hoenn pokemonları denilen 3.nesil pokemonlar 135 tanedir. Bu 135 pokemondan 10 tanesi efsane pokemondur. Efsane pokemonlar ilk ve ikinci nesil pokemonlara göre bir hayli fazladır. Pokemon sayısı toplamda 386'ya ulaşmıştır. İkinci nesildeki pokemonlar ilk nesildeki pokemonlar ile bağlantılı iken üçüncü nesildeki pokemonlarda başlı başına yeni pokemonların ortaya çıkması sağlanmıştır.

  Oyun içerisinde Hoenn Kıtası'nın Kanto ya da Johto Kıtası ile bir bağlantısı yoktur fakat ilk iki nesile ait pokemonlar da Hoenn Kıtası'nda karşımıza çıkmaktadır.

   

  ÖNEMLİ YENİLİKLER ve ÖZELLİKLER: Ruby & Sapphire oyunlarında ilk iki nesildeki oyunlardaki temel özellikler korunurken pek çok yeni özelliği Pokemon dünyasına katmıştır. Bu özelliklerden bazıları birebir pokemon ve oyun içeriği ile ilgiliyken bazıları ise Gameboy Advance konsolunun getirdiği yeniliklere bağlı olarak eklenen özelliklerdir. Emerald oyununda ise Ruby & Sapphire ile gelen özellikler daha da geliştirilmiştir. Oyuna yeni eklenen özellikler de bulunmaktadır. Pokemon oyunlarına ait ana konu değişmediğinden bu kısımlara değinmiyoruz.


   

  A) Battle Frontier: İlk olarak Crystal oyununda karşımıza çıkan Battle Tower sistemi, Ruby & Sapphire oyunlarında daha da geliştirilmiş olarak karşımıza çıkmıştı. Emerald oyununda ise Battle Tower konusu Battle Frontier adı altında çok daha detaylı ve geniş bir alana yayımıştır. Battle Frontier alanları; Battle Pike, Battle Dome, Battle Factory, Battle Arena, Battle Palace, Battle Pyramid, Battle Tower, Battle Tents ve Battle Shop'tur.


   

  B) WiFi Double Battles (Çitli Savaşlar): Ruby & Sapphire oyunlarına kadar pokemon savaşları bire bir yapılıyordu. Savaş alanında iki pokemon bulunuyordu. Fakat Ruby & Sapphire oyunları ile birlikte eğitmenlerin takım savaşları yapabilmesi de sağlanmıştır. Double Battles denilen bu özellik iki farklı türdedir. Birincisi Double Battle yani ikili savaş olan, bir eğitmenin iki pokemon birden savaş alanına sürmesi ile yapılan savaştır. Stratejik olarak yeni bir alan eklemektedir. İkincisi ise Tag Battle denilen takım savaşıdır. Takım savaşlarında dört eğitmen ikili takımlar kurarak savaşabilirler. Bu durum Ruby & Sapphire oyunlarında oyun içerisinde yapılırken kablosuz adaptör vasıtasıyla çiftli savaşların wi-fi üzerinden yapılması sağlanmıştır.


   

  C) Yeni Yerleşimler: Ruby & Sapphire oyunlarından farklı olarak Emerald oyunlarında Hoenn Kıtası'na eklenmiş bir çok yeni yerleşim yeri bulunmaktadır. Battle Frontier'dan ayrı olarak bahsettiğimiz için bu listede Battle Frontier yer almamaktadır.

  Faraway Adası, Navel Rock, Birth Island, Marine Cave, Terra Cave, Artisan Cave, Mirage Tower, Magma's Hideout, Mirage Island, Southtern Island, Altering Cave Emerald oyunlarındaki yeni mekanlardır.


   

  GYM, ELITE FOUR ve ŞAMPİYON: Hoenn Kıtası GYM liderleri Emerald oyununda Ruby & Sapphire oyunlarından bir miktar farklılık göstermektedir.

  1.GYM - Kaya: Roxanne

  2.GYM - Savaş: Brawly

  3.GYM - Elektrik: Wattson

  4.GYM - Ateş: Flannery

  5.GYM - Normal: Norman

  6.GYM - Uçuş: Winona

  7.GYM - Psişik: Liza ve Tate

  8.GYM - Su: Juan

  Elite four üyeleri aynıdır fakat Ruby & Sapphire GYM liderlerinden Wallce'ı şampiyon olarak görmekteyiz.

  ELITE FOUR SIDNEY - Karanlık

  ELITE FOUR PHOEBE - Hayalet

  ELITE FOUR GLACIA - Buz

  ELITE FOUR DRAKE - Ejderha

  ve

  ŞAMPİYON WALLACE - Su

  Elite Four ve Şampiyonu yendikten sonra Battle Frontier'a katılarak eğitmenlerle savaşabilir, efsane pokemonları yakalayabilirsiniz.
  Emerald Satış Rakamları:

  Kuzey Amerika: 2.57m
  Avrupa: 1.58m
  Japonya: 2.06m
  Diğer: 0.21m

  TOPLAM: 6 milyon 410 bin adet

  Puanlama
  8.7
  (4 kişi puan verdi.)
 • Sizin Puanınız
 • Puan vermek için üye girişi yapmalısınız.
 • Ana Seri Liste

 • Yan Seri Liste
 • © 2010 - 2017 Pokémon Master
  Tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz olarak diğer internet sitelerinde veya yazılı, basılı ortamlarda kullanılamaz. Bu site bir Türk Pokémon hayran sitesidir ve herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Pokémon ve diğer isimler Gamefreak, Pokémon Company ve Nintendo'nun tescilli markalarıdır.