GirişKayıt Ol
Üye Giriş Formu

Kayıt Ol   Şifremi Unuttum

Üye Kayıt Formu

                        Forum Pokémon Veritabanı Saldırılar Yetenekler Kartlar
Diamond & Pearl
 • Genel Bilgiler
 • Platform: DS
  Nesil: 4
 • Çıkış Tarihleri
 • Avrupa: 24.07.2007
  Amerika: 22.04.2007
  Japonya: 28.09.2006

   

  Pokémon ana oyun serisinin DS'de ki ilk temsilcileri olan bu ikili, geliştirilmiş grafikleri ve onunda ötesinde olan Wi-Fi özellikleriyle seriye yeni bir soluk getirdiler. 4. nesil Pokémon'ların bulunduğu Sinnoh Kıtası'nda geçen oyun da rozet ve lig mücadelemizi verirken bir yanda da Team Galactic'in planlarını bozmaya çalışıyoruz.

  Wi-Fi özelliği sayesinde kablosuz biçimde dünyanın herhangi bir yerinde ki bir Pokémon oyuncusu ile savaş ya da değiş-tokuş yapabiliyoruz. Benzer şekilde yakın çevredeki oyuncularla da kablosuz bağlantı özelliği üzerinden bahsedilen uygulamaları yapabiliyoruz.


   

  GİRİŞ: İlk üç serideki pokemon oyunları büyük ilgi görünce Diamond & Pearl adı altında dördüncü nesil oyunları pokemon severlere 2006 yılında sunuldu. Bu oyunları diğerlerinden ayıran en büyük özellikler kablosuz bağlantı özellikleridir. Bunu sağlayan da Diamond & Pearl oyunlarının Nintendo DS konsolunda çıkarılmasıdır.

  İlk seri oyunlarında başlayan ve diğer nesil oyunlarında bir miktar geliştirilen oynanış dördüncü nesil oyunları ile günümüzdeki yapısına kavuşmuştur. Özellikle kablosuz bağlantı özelliği ile tüm dünyadaki pokemon severleri aynı oyunda buluşturması bu oyunu amacına uygun bir yapıya taşımıştır. Bir çok yeni özellik pokemon stratejisinin genişlemesine de yardımcı olmuştur.

  Diamond & Pearl oyunları Sinnoh Kıtası'nda geçmektedir. 106 yeni pokemon bu oyunda görülmektedir. Böylece toplam pokemon sayısı 493'e ulaşmıştır. Diamond & Pearl oyunlarında da ana konu tüm pokemon oyunlarındaki gibi, rozetleri toplamak ve pokemon şampiyonu olmaktır. Sinnoh Kıtası'nda planlarınız bozmamız gereken kötü takımın adı ise Galactic Takımı'dır.


   

  BAŞLANGIÇ POKEMONLARI: İlk üç nesil oyunlarında artık klasikleşen başlangıç pokemonları kalıbı bu oyunlarda da kullanılmaktadır. Çimen, Ateş ve Su türlerine ait başlangıç pokemonları bu oyunda da bizleri karşılıyor. Çimen türü başlangıç pokemonu TURTWIG, ateş türü başlangıç pokemonu CHIMCHAR ve su türü başlangıç pokemonu PIPLUP'tır. Başlangıç pokemonları Profesör Rowan'dan alınmaktadır.


   

  YENİ POKEMONLAR: Pokemon dünyasında ilk üç nesil oyunlar büyük ilgi görünce Pokemon oyun serisinin devam etmesi şaşırtmadı. Yeni oyunlar, yeni karakterler, yeni kıta ve yeni pokemonlar ile birlikte geldi. Sinnoh pokemonları denilen 4.nesil pokemonlar 106 tanedir. Bu 106 pokemondan 14 tanesi efsane pokemondur. Efsane pokemonlar diğer nesil pokemonlarına göre bir hayli fazladır. Pokemon sayısı toplamda 493'e ulaşmıştır. 4.nesil pokemonların özellikle ilk nesil pokemonlarının evrimlerini bulundurması ve diğer nesillerle bağlantılı olması dikakt çekicidir.

  Oyun içerisinde Sinnoh Kıtası'nda yeni pokemonlar ve diğer nesil pokemonları karma halinde yer almaktadır.

   

  ÖNEMLİ YENİLİKLER ve ÖZELLİKLER: Diamond & Pearl oyunlarında ilk üç nesildeki oyunlardaki temel özellikler korunurken pek çok yeni özelliği Pokemon dünyasına katmıştır. Nintendo DS'in getirmiş olduğu çift ekran özelliği ve kablosuz bağlantı özellikleri Pokemon oyunları içinde Diamond & Pearl'ü diğer pokemon oyunlarından ayırmaktadır.


   

  A) Pokétch: Gold & Silver oyunlarında ortaya çıkan ve diğer oyunlarda geliştirilen haberleşme sistemi, Diamond & Pearl oyunlarında şimdiye kadar ki en ayrıntılı ve kullanışlı konuma gelmiştir. Nintendo DS'in dokunmatik alt ekranını kullanan bu yapı oyun boyunca açık kalabilmektedir. İçerisinde Dijital Saat, Hesap Makinesi, Not Defteri, Adım Sayacı, Pokemon Durum Gösterici, Mutluluk Gösterici, Eşya Bulucu, Meyve Bulucu, Yumurta Durum Gösterici, Sayıcı, Analog Saat, Yazı-Tura, Wi-fi Kontrol, Takvim, Pokeradar vs. gibi özellikler mevcuttur.


   

  B) Wi-Fi (Kablosuz Bağlantı Özellikleri): İlk pokemon oyunlarından bu yana yapımcıların amacı pokemon severleri bu oyunların çatısı altında buluşturmaktı. Her yeni oyunda teknolojinin de imkan verdiği ölçüde bu konuda ilerlemeler sağlandı. Fakat tam anlamıyla tüm dünyadaki pokemon eğitmenlerini buluşturan sistem Diamond & Pearl oyunlarında sağlandı. Nintendo DS konsolunun kablosuz bağlantı özellikleri bunu sağlamıştır. Tüm dünyadaki eğitmenlerle pokemon takasına imkan tanıtan Global Trade Station (GTS), arkadaşınız olan eğitmenlerle savaş yapabilme ve takas yapabilme özellikleri bu oyunlarla birlikte sağlanmıştır. Ayrıca oyunlardaki bazı mekanlara giriş kablosuz bağlantı özellikleri ile sağlanmaktadır.


   

  C) Pal Park: Diğer oyunlarda yakalamış olduğunuz pokemonların Diamond & Pearl oyununa aktarılmasını sağlayan yere verilen addır. Pal Park'ta çeşitli mekanlar bulunmaktadır. Su, Dağ, Orman gibi bu mekanlar aktardığınız pokemonun türüne göre nerede çıkacağını belirler. Pal Parka ligi bitirdikten sonra girebilirsiniz.


   

  D) Cinsiyete Göre Görünüş Değişikliği: İlk olarak Gold & Silver oyunlarında yumurtlama yöntemiyle birlikte çıkarılan pokemon cinsiyeti konusu dişi pokemon ile erkek pokemon arasında görünüm olarak bir farklılığa neden olmuyordu. Diamond & Pearl oyunlarında ise bazı pokemonların cinsiyet farklılığı görünümlerde de değişikliğe neden olmuştur. Örneğin, erkek Pikachu'nun kuyruğunun uç kısmı düz iken dişi Pikachu'nun zigzag şeklindedir.


   

  E) Gece / Gündüz: İlk olarak Gold & Silver oyunlarında adından söz ettiren güzdüz/gece durumu o zamanlar gerçek anlamda kullanılamıyordu. Diamond & Pearl oyununda ise konsolun saatine göre günün hangi saatinde isek hava görünümü ona göre değişmektedir. Sabah, öğle, öğleden sonra, akşam ve gece versiyonları mevcuttur. Oyunda bu özelliğin bulunması bazı pokemonların evrim geçirme yöntemlerinin de günün saatine göre ayarlanmasını sağlamıştır. Ayrıca bazı ortamlarda karşımıza çıkan vahşi pokemonlar günün saatine göre değişiklik göstermektedir.


   

  F) Sinnoh Underground (Yer Altı): İlk kez bir pokemon oyununda oyunun geçtiği kıtanın yer altı da oyuna dahil edilmiştir. Sinnoh Kıtası yer altı, labirent şeklinde yollardan oluşmaktadır. Yer altı denilince akla gelen ilk iş olan madencilik buradaki ana konudur. Kazı yaparak çeşitli eşyalara ve dekorasyon malzemelerine ulaşmak mümkündür. Ayrıca eğitmenlerle de karşılaşılabilmektedir. Spiritomb'u yakalayabilmenin yolu yer altında 32 eğitmenle konuşmaktır. Yer altında eğitmenlerle buluşmayı sağlayan yine kablosuz bağlantı özellikleridir. Yer altına girebilmek için Eterna Şehri'nden Explorer Kit'in alınması gerekir.


   

  G) Efsane Pokemonlar: 4.nesildeki efsane pokemonlar sayı olarak diğer tüm nesillerden fazladır. 14 tane efsane pokemonun bulunduğu 4.nesilde en çok dikkat çeken efsane pokemon tabiki de Arceus'tur. En güçlü pokemon olarak gösterilen Arceus, pokemonların tanrısı olarak görülmektedir. Normal türde olmasına rağmen tüm türlere bürünebilmektedir. Diğer efsaneler ise, göl efsaneleri denilen Azelf, Mesprit ve Uxie, üçüncü nesildeki regilerin lordu Regigigas, Bozulmuş Dünya'nın tanrısı Giratina, Diamond & Pearl oyunlarının maskotları zaman tanrısı Dialga, uzay tanrısı Palkia, lav pokemonu Heatran, deniz prensi Manaphy ve akrabası Phione, ay pokemonu Cresselia, kabus pokemonu Darkrai ve doğa pokemonu Shaymin olarak sıralanır.


   

  H)Pokemon Farklılıkları: Diamond & Pearl oyunlarında oyuna özel pokemonlar da mevcuttur. Yalnıca Diamond oyununda bulunan pokemonlar: Seel, Dewgong, Scyhter, Murkrow, Scizor, Larvitar, Pupitar, Tyranitar, Poochyena, Mightyena, Aron, Lairon, Aggron, Kecleon, Cranidos, Rampardos, Honckhrow, Stunky, Skuntank ve Dialga. Yalnıca Pearl oyununda bulunan pokemonlar ise: Slowpoke, Slowbro, Slowking, Pinsir, Misdreavus, Hondour, Houndoom, Stantler, Spheal, Sealeo, Walrein, Bagon, Shelgon, Salamence, Shieldon, Bastiodon, Mismagius, Glameow, Purugly ve Palkia.


   

  GYM, ELITE FOUR ve ŞAMPİYON: Sinnoh Kıtası GYM liderleri diğer oyunlardaki gibi 8 tanedir.

  1.GYM - Kaya: Roark

  2.GYM - Çimen: Gardenia

  3.GYM - Savaş: Maylene

  4.GYM - Su: Crasher Wake

  5.GYM - Hayalet: Fantina

  6.GYM - Çelik: Byron

  7.GYM - Buz: Candice

  8.GYM - Elektrik: Volkner

  Elite four üyeleri ise şu şekildedir.

  ELITE FOUR AARON - Böcek

  ELITE FOUR BERTHA - Yer

  ELITE FOUR FLINT - Ateş

  ELITE FOUR LUCIAN - Psişik

  ve

  ŞAMPİYON CYNTHIA - Karma tür

  Elite Four ve Şampiyonu yendikten sonra Battle Tower'a giderek eğitmenlere savaşabilir, efsane pokemonlar yakalanabilir.
  Diamond & Pearl Satış Rakamları:

  Kuzey Amerika: 6.33m
  Avrupa: 4.33m
  Japonya: 6.04m
  Diğer: 1.39m

  TOPLAM: 18 milyon 80 bin adet

  Puanlama
  8.8
  (3 kişi puan verdi.)
 • Sizin Puanınız
 • Puan vermek için üye girişi yapmalısınız.
 • Ana Seri Liste

 • Yan Seri Liste
 • © 2010 - 2017 Pokémon Master
  Tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz olarak diğer internet sitelerinde veya yazılı, basılı ortamlarda kullanılamaz. Bu site bir Türk Pokémon hayran sitesidir ve herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Pokémon ve diğer isimler Gamefreak, Pokémon Company ve Nintendo'nun tescilli markalarıdır.