GirişKayıt Ol
Üye Giriş Formu

Kayıt Ol   Şifremi Unuttum

Üye Kayıt Formu

                        Forum Pokémon Veritabanı Saldırılar Yetenekler Kartlar
Black & White
 • Genel Bilgiler
 • Platform: DS
  Nesil: 5
 • Çıkış Tarihleri
 • Avrupa: 04.03.2011
  Amerika: 06.03.2011
  Japonya: 18.09.2010

   

  Beşinci nesil pokemonları barındıran ve yıllar sonra yine temel renklere dönen isimleri ile Black ve White, Unova Kıtası'nda geçmektedir. Bu kıta boğazlardan ve köprülerden oluşmaktadır.

  Beşinci nesilde 156 yeni pokemon vardır. Black oyununun ana pokemonu efsanevi pokemon Reshiram, White oyununun ana pokemonu ise efsanevi pokemon Zekrom'dur.

  Black & White oyunları bir ilk olarak yeni bir konsolda değil tekrardan DS konsolunda çıkarılmış bir oyundur. Önceki DS oyunlarının özelliklerinin üzerine koyarak yeni bir çok özellik Pokemon dünyasına katılmıştır. İki oyun arasında pokemon ve karakter farklılıkları varken Black City ve White Forest olmak üzere haritasal olarak da iki oyun arasında gözle görülür farklar mevcuttur.

  Dream World, Rotation Battle, Triple Battle, Extra Link, Wonder Launcher ve C Gear önde gelen özellikleridir.

  Black & White oyunlarında Plasma Takımı'nın planlarını bozmaya çalışıyoruz.


   

  GİRİŞ: Eylül 2010'da Pokemon oyun serisinin 5.nesil oyunu olarak piyasaya çıkmıştır. İsim olarak ilk Pokemon oyunlarında benimsenen renk isimlerine tekrardan dönüş yapan oyunda siyah ve beyaz gibi birçok hikayede iyiliği ve kötülüğü, kısaca zıtlığı simgeleyen renkler seçilmiştir. Oyundaki ana efsane pokemonlar oyun renklerine uygun olarak tasarlanmış fakat çapraz şekilde oyuna yerleştirilmiştir.

  Black & White oyunları Unova Kıtası'nda geçmektedir. Unova Kıtası'ndaki yerleşim birimleri altıgen oluşturur. Bununla birlikte dikkat çeken diğer görünüm ise boğazların ve köprülerin çokluğudur. Unova Kıtası 156 yeni pokemonu barındırır. Black & White oyunlarında bir ilk olarak, şampiyonu yenene kadar diğer nesillerden pokemonlar görünmemektedir.

  Black & White oyunlarında Plasma Takımı'nın planlarını bozmaya çalışıyoruz. Kötü takımın görünüşü diğer kötü takımlara göre daha mistik bir hava içermektedir. Japon mitolojisine gönderme yapan kıyafetler, kaleler, kral ve askerler bunu bize kanıtlamaktadır. N ismindeki karakter ise doğadaki pokemonları yakalamadan kullanmak gibi bir özelliğie sahiptir. Kendisi Plasma Takımı'nın varisidir fakat oyun içindeki diyaloglardan N'in gönlünün krallıkta olmadığını öğreniyoruz.

  Black & White oyunları Nintendo tarafından yeni nesil oyun olduğu halde yeni konsola çıkarılmayan ilk pokemon oyunudur. Nintendo 3DS'in yaygınlaşmaması buna neden olmuştur. Bu durum negatif bir etki gibi görünebilir fakat Black & White diğer DS konsolu Pokemon oyunlarındaki görselliği ve özellikleri ileri safhaya taşımıştır.


   

  BAŞLANGIÇ POKEMONLARI: Black & White oyunlarında 5.nesil pokemonlar bizlere eşlik etmektedir. Başlangıç pokemonları tür olarak diğer pokemon oyunlarındaki sistemi devam ettirmiştir. Çimen türü başlangıç pokemonu çimen yılanı pokemonu SNIVY, ateş türü başlangıç pokemonu ateş domuzu pokemonu TEPIG ve su türü başlangıç pokemonu deniz samuru pokemonu OSHAWOTT'tur. Başlangıç pokemonlarını her oyunda olduğu gibi bu oyunda da profesörümüz bize vermektedir. Önceki 4 nesilde erkek profesör bizleri karşılarken bu oyunda ilk kez bayan bir profesör yer almıştır. Profesör Juniper başlangıç pokemonlarını bize vermektedir.


   

  ÖNEMLİ YENİLİKLER ve ÖZELLİKLER: Black & White oyunları, önceki 4 nesildeki oyunların bulundurduğu temel özellikleri bulundurur. Pokemon oyunlarının genel konsepti değişmediği için bu özellikler yer almaya devam edecektir. Bu özelliklere kısaca değinirsek; amacımız Pokemon ustası olmak, bunun için evimizden yola çıkarak 8 ayrı şehir gezerek 8 salon lideri ile savaşıp 8 rozet toplamaya çalışıyoruz. Rozet toplamamızın amacı Pokemon ligine girebilmek. Ligde bizi Elite Four denilen 4 güçlü eğitmen karşılıyor. Onları yendikten sonra şampiyonla savaşıyoruz ve galip gelirsek şampiyonluğumuzu ilan ediyoruz. Bu süreç zarfında kötü takımın planlarını bozmaya çalışıyoruz, çeşitli görevler yerine getiriyoruz ve tabi ki pokemon yakalayıp geliştiriyoruz.

  Bu temel özellikler dışında her oyunda olduğu gibi bu oyunda da bizi yeni özellikler ve eklentiler karşılıyor. Black & White oyununu diğer oyunlardan ayıran bu özelliklere değinelim.


   

  A) Dream World: Rüya Alemi, konsolumuzdaki oyunun bilgisayarımız ile bağlantı kurmasını sağlayan ve Black & White oyununu diğer oyunlardan ayıran en büyük özelliktir. www.pokemon-gl.com sitesinden bağlanarak girilen Rüya Alemi, oyunda uykuya dalan pokemonunuzun rüyasında dolaşabilmenizi sağlar. Burada meyve yetiştirmek, pokemon yakalamak, dekorasyon yapmak gibi aktiviteler yapılabilir. Rüya Alemi'nde yakalanan pokemonlar oyuna aktarılabilir. Rüya Alemi'nde yakalanan pokemonların yetenekleri Hidden Ability denilen bir yetenek olur. 5.nesille birlikte gelen Hidden Ability konusu, pokemonun Rüya Alemi'nde kazandığı yeteneği simgeler. Rüya Alemi'nde oynanan oyunlardan, yapılan aktivitelerden elde edilen puanlar yeni mekanların açılmasına ve nadir pokemonların yakalama olasılığının ortaya çıkmasını sağlar. Pokemonunuzu uyandırdığınızda bağlantı kopar. Rüya aleminde yakalanan pokemonlar, yetiştirilen meyveler ya da kazanılan eşyalar Extralink denilen yerden alınabilir.


   

  B) C - Gear:DS konsolunun dokunmatik ekranında beliren ve oyunda nerede olursanız olun çoklu etkileşimi sağlayan araçtır. C - Gear sayesinde arkadaşlarınızla ya da dünyanın neresinde olursa olsun tüm pokemon severlerle görüntülü konuşma, takas, pokemon savaşı yapabilirsiniz. Ayrıca Extralink ve Dream World bağlantıları da C-Gear'dan yapılmaktadır.


   

  C) Extralink:Unova Kıtası'nın tam ortasında bulunan özel bir alanda o anda online olan ve Extralink'i kullanan diğer pokemon severlerle buluşma imkanını sağlar. Ayrıca Dream World'de elde edilen pokemonları, eşyaları ya da meyveleri oyuna dahil etmemizi sağlar.


   

  D) Pokemon Musical:Üçüncü nesil oyunlarında ortaya çıkan Contest, Black & White oyunlarında farklı bir versiyonla geliyor. Pokemonları süsleyip giydirerek sahneye çıkarmak üzerine kurulu bu bölümde görkemli müzikallere imza atabilirsiniz.


   

  E) Mevsimler:İkinci nesil oyunlarında ilk kez kendini gösteren gece/gündüz sisteminden sonra hava durumu etkileri de yavaş yavaş kendini gösterdi. Dördüncü nesil oyunlarında gece/gündüz sistemi gerçek saate göre ayarlandı. Beşinci nesil oyunlarında ise mevsimler üzerinde bir çalışma yapılarak her ay değişen mevsim sistemi ayarlandı. Böylece dört mevsimin etkileri oyun içinde aktif olarak yer aldı. Bazı pokemonlar kış mevsiminde ortaya çıkarken bazıları yaz mevsiminde ortaya çıkmaktadır. Beşinci nesil pokemonlarından Deerling ve Sawsbuck de mevsimlere göre şekil değiştiren bir yapıya sahiptir.


   

  F)Triple Battles & Rotation Battles: Üçüncü nesille ortaya çıkan ikili savaşlar beşinci nesille birlikte üçlü savaşlara yerini bıraktı. Üçü savaşlar iki şekilde kendini gösterdi. Triple Battles, aynı anda 3 pokemonun savaşa bildiği sistemdir. Fakat bu savaş sisteminde bazı kurallar vardır. Örneğin, solda yer alan pokemon sağda yer alan rakibe saldıramaz, solda yda ortadaki rakibe saldırabilir. Ortadaki pokemon tüm rakiplere saldırabilir. Tabii bu kuralı bozan saldırılar da oyuna eklenmiştir. (Ör: Acrobatics) Rotation Battle ise savaş alanında 3 pokemon bulunduğu halde birinin aktif olmasını sağlayan, savaş alanının dönmesi ile aktif pokemonun yer değiştirdiği bir sistemdir.


   

  G) Black City / White Forest: Black & White oyunlarında diğer nesillerdeki oyunların aksine oyun içeriğinde gözle görülür değişikliker öne çıkmıştır. Black oyununda yer alan Black City, güçlü eğitmenlerin yer aldığı, bolca savaş yapabileceğiniz simsiyah bir şehir iken White oyununda yer alan White Forest çeşir çeşit pokemonlar yakalayabileceğiniz dev bir ormandır.


   

  H)Pokemon Farklılıkları: Black & White oyunlarında oyuna özel pokemonlar da mevcuttur. Yalnıca Black oyununda bulunan pokemonlar: Gothita, Gothorita, Gothitelle, Vullaby, Mandibuzz, Tornadus ve Reshiram. Yalnıca White oyununda bulunan pokemonlar ise: Solosis, Duosion, Reuniclus, Rufflet, Braviary, Thundurus ve Zekrom.


   

  GYM, ELITE FOUR ve ŞAMPİYON:Black & White oyunundaki farklılıklar GYM liderlerinde de kendini gösteriyor. 8. GYM lideri Black oyununda Drayden, White oyununda Iris salon lideri oluyor. Diğer salon liderleri iki oyunda da aynı.

  1.GYM - Çimen / Ateş / Su: Cilan, Chili ve Cress

  2.GYM - Normal: Lenora

  3.GYM - Böcek: Burgh

  4.GYM - Elektrik: Elesa

  5.GYM - Yer: Clay

  6.GYM - Uçuş: Skyla

  7.GYM - Buz: Brycen

  8.GYM - Ejderha: Drayden / Iris

  Elite Four üyeleri iki oyunda da aynı.

  ELITE FOUR SHAUNTAL - Hayalet

  ELITE FOUR GRIMSLEY - Karanlık

  ELITE FOUR CAITLIN - Psişik

  ELITE FOUR MARSHAL - Savaş

  ve

  ŞAMPİYON ALDER - Karma tür

  Elite Four bölümü Black & White oyunlarında diğer nesillerdeki oyunlara göre farklılık göstermektedir. Elite Four ile savaşırken hangi Elite four üyesi ile savaş yapacağımız kendimiz seçebiliyoruz. Elite Four üyelerini yendikten sonra şampiyon ile savaş yapamıyoruz. Araya giren bazı görevler sonunda şampiyonla savaşabiliyoruz.
  Black & White Satış Rakamları:

  Kuzey Amerika: 5.36m
  Avrupa: 0.60m
  Japonya: 5.64m
  Diğer: 3.15m

  TOPLAM: 14 milyon 760 bin adet

  Önemli Haberler:

  * Pokémon serisinin yeni oyunları Black & White, 18 Eylül 2010'da satış noktalarındaki yerini aldı. İlk haftası dolmadan 2 milyon 630 bin satış rakamına ulaşarak Final Fantasy VIII'in 1999 yılında kırmış olduğu rekoru geride bırakarak yeni bir rekora imza attı.
  * 6 Mart 2011'de ABD'de resmen satışa çıkan Pokemon serisinin yeni oyunları Black ve White, yalnızca bir günde 1 milyon 80 bin satış yaparak bir rekora imza attı. Bu rakam aynı zamanda pokemon oyunları içinde en iyi çıkış rakamı olarak kayıtlara geçti. Bundan önceki rekor Diamond & Pearl'e aitti. 780 bin satış rakamı ile 2007 yılında bu rekoru ele geçirmişti fakat Black ve White 2011 yılında bu rekoru elde etmiş oldu.
  Puanlama
  9.3
  (3 kişi puan verdi.)
 • Sizin Puanınız
 • Puan vermek için üye girişi yapmalısınız.
 • Ana Seri Liste

 • Yan Seri Liste
 • © 2010 - 2017 Pokémon Master
  Tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz olarak diğer internet sitelerinde veya yazılı, basılı ortamlarda kullanılamaz. Bu site bir Türk Pokémon hayran sitesidir ve herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Pokémon ve diğer isimler Gamefreak, Pokémon Company ve Nintendo'nun tescilli markalarıdır.