.
.
.
Haydi 6.Nesil Hakkında Konuşalım - Pokémon Master Forumları

Haydi 6.Nesil Hakkında Konuşalım

Pokemon'un 6.Nesli için hazırlanan özel bölüm
Kullanıcı avatarı
Diva
Pokemon Master
Pokemon Master
İletişim:

Haydi 6.Nesil Hakkında Konuşalım

Mesajgönderen Diva » Cmt Ağu 23, 2014 1:34 pm

Değerli Pokemon Master üyeleri,

12 Ekim 2013'te Pokemon severlere sunulan Pokemon X ve Pokemon Y oyunları ile birlikte Pokemon yeni bir boyuta adım atmış oldu. 6.nesil pokemonlar ve pek çok yeni özellik bu büyük maceraya eklendi. Bu yazımızda geçen bir yıl içinde bu yeniliklerin Pokemon severler tarafından nasıl karşılandığını anlatmaya çalışacağım.

1.Bölüm: O gün

8 Ocak 2013 tarihi Pokemon tarihi için büyük günlerden biri oldu. Nintendo ve Pokemon Company ilk kez böyle bir etkinlik yapma kararı almıştı. İnternet üzerinden aynı anda İngilizce ve Japonca olmak üzere 10 dakikalık bir sunum yayınlanacaktı. Bu etkinliğin içeriği hakkında bilgi verilmemişti fakat "büyük" bir gelişme olduğu belli oluyordu. 5.nesil henüz 3 yılını yeni doldurmuştu. Normal koşullarda 1 yılı daha vardı. Bu nedenle ben dahil birçok kişi yeni bir nesli beklemiyordu.

8 Ocak tarihi gelip çattığında heyecanla bilgisayarımızın başına kurulup Nintendo başkanı Satoru Iwata'nın yapacağı 10 dakikalık konuşmayı beklemeye başladık. Iwata selamını verip Pokemon oyun tarihini anlatmaya başladığında tüm dünyada 2 milyondan fazla kişi aynı videoda buluşmuş oldu. Pokemon oyun tarihini anlatmasından yeni bir oyunun geleceğini anlamıştık. Fakat videonun sonlarına doğru öyle bir sürpriz yaşadık ki Nintendo, belki de tarihinin en büyük sunumlarından birine imza atmış oldu. 6.nesil ve 3DS konsolu için yapılan ilk ana Pokemon oyunları X & Y duyuruldu. Bu duyuru pek çok şey demekti. Birincisi Pokemon devam edecekti. En önemlisi de buydu. İkincisi 3DS konsolunda ilk kez 3d maceralara çıkılacaktı. Üçüncüsü yeni pokemonlar görecektik. Nintendo Başkanı Iwata, sunumun sonunda bir sürpriz daha yaparak oyunların tüm dünyada aynı anda piyasaya çıkacağını söyledi. Bu da Pokemon oyun tarihinde bir ilkti.

8 Ocak sunumunun etkisi dakikalar içinde Pokemon gündemini sarstı. Tüm Pokemon siteleri bu haberin etkisi ile çalkalandı. Konu Twitter'da dünya gündemine girdi. Sunumda tanıtılan 3 başlangıç pokemonu ve iki efsane pokemon konuşulmaya başlandı. Nintendo düşündüğü şeyi başarmıştı.

2.Bölüm: 12 Ekim'e Doğru

8 Ocak'taki sunumda oyunun 12 Ekim 2013'te piyasaya çıkacağı duyuruldu. Yani yaklaşık 10 aylık bir süre vardı. Tanıtımın bu kadar erken yapılmasının nedeni büyük ihtimal ilgiyi artırabilmekti. Tabi ki bunda başarılı oldular. 10 ay boyunca tüm dünyadaki Pokemon severler 6.nesile merhaba diyecekleri günü beklemeye başladılar.

8 Ocak'tan 12 Ekim'e kadar olan süreçte ara ara yeni pokemonlar ve yeni haberler ortaya çıktı. Bunların da amacı ilgiyi canlı tutmaktı. Bu durum daha önce ki nesillerde de oluyordu. Ortaya çıkmaya başlayan pokemonlar ve özellikler beklendiği üzere ilgiyi artırmayı başardı. Oyun yaz aylarında Amazon'dan ön siparişe açıldığında 1 günde 240 bin sipariş aldı.

Nintendo, oyun ve konsol satışlarında kötü günler yaşıyordu. Nintendo'nun en çok güvendiği iki oyun serisinden biri olan Pokemon için de büyük bir reklam kampanyası düzenlemeye karar verdiler. Özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile bir çok haber ve pokemon ortaya çıkmaya başladı. Ön sipariş rakamlarından ve gösterilen ilgiden Nintendo, 12 Ekim ve sonrasında yüzleri güldürecek şeyler olacağını biliyordu.

Bu 10 aylık dönemde sunulan özellik ve pokemonlardan bazıları çok sevilirken bazıları tepki gördü. Şimdi bu özellikleri tek tek inceleyerek oyun öncesi ve oyun sonrası durumları konuşalım.

3.Bölüm: Yenilikler

A) Yeni Pokemonlar: Pokemon ile büyüyen biri olarak 2.neslin ortaya çıktığını dahi görecek kadar eskiyim. Yani 1.nesil dışındaki tüm pokemonların ortaya çıkış hikayesini gördüm ve yaşadım. Her yeni nesilde ortak olan bazı şeyler olduğunu gördüm. Ortaya çıkan her yeni pokemon eski (özellikle 1.nesil) pokemonlarla kıyaslanır. Bu bir kuraldır artık. Yanlıştır ama yapılır. Bu nedenle gördüğüm her yeni nesil pokemon bazı pokemon severler tarafından tepki ile karşılanır. Bu tam olarak psikolojik bir durumdur. Birinci nesil pokemonların tüm pokemon severlerin gönlünde ayrı bir yere sahiptir. Çünkü her şeyin başladığı yerdir. Bu nedenle her yeni çıkan pokemon onlarla karşılaştırılır ve tepki görür. Nitekim 6.nesil pokemonlar da aynı tepkiden nasibini aldı. Beğenilenler oldu beğenilmeyenler oldu. Oyun çıkana kadar 40 civarı pokemonu tanıtmaları oyun çıktığı anda pokemonlara da alışmış olmamızı sağladı.

Oyundan önce tepki gören pokemonların her nesilde olduğu gibi oyundan sonra sevildiğini gözlemledim. Bu nesilde pokemon yönünden tek eksik bence pokemon sayısının az olmasıydı. 70 civarı pokemonun ortaya çıkması bazı pokemon severleri üzdü.

B) Yeni Bir Tür: 6.nesil pokemon oyunlarının en büyük yeniliklerinden biri yeni bir türün ortaya çıkışı oldu. Peri adı verilen bu tür Pokemon dünyasına bomba gibi düştü. 2.nesilden bu yana yeni bir tür ile karşılaşmayan pokemon severler tabi ki ilk başta tepki gösterdi. Yapımcı Junichi Masuda, peri türünün bazı tür dengesizliklerini ortadan kaldırmak için eklendiğini açıkladı. Bu da dragon türünün üstünlüğünü kırmak, zehir ve çelik türünü güçlendirmek için yapılan bir adımdı. Bazı eski pokemonların peri türü alması, yeni nesilde de bir çok peri türü pokemonun ortaya çıkması oyundan önceki dönemde fazla hoş karşılanmadı.

Oyundan önce tepki gören bu türün oyunun çıkışı ile birlikte bugüne kadar geçen dönemde çok sevildiğini söyleyebiliriz. Online savaşlarda hemen herkesin takımında peri türü bir pokemon görmemiz buna işarettir. Bu da geçen bir yılın sonunda Peri türünün pokemon severler tarafından kabul edildiğini göstermektedir.

C) Mega Evrim: Bu neslin belki de en tartışmalı konusu şüphesiz Mega Evrim'dir. Önce Mayıs ayında Mewtwo'nun yeni bir formunun ortaya çıkması ile süreç başladı. Herkes bu durumun yeni bir form olduğunu düşünse de yaz aylarında Coro Coro dergisinde ortaya çıkan yeni formlar ve Mega Evrim açıklaması her şeyi allak bullak etti. Peri türü Pokemon için yeni bir adımdı fakat Mega Evrim taşları yerinden oynatacak türde bir adımdı. Büyükçe bir kesim tarafından tepki gördü. Mega Evrim'in Pokemon'un doğasına aykırı olduğunu söyleyenler, olayın Digimon'a dönüştüğünü söyleyenler vs. vs. ilk etapta hemen herkes tarafından tepki gören mega evrim konusunun detayları açıklandıkça bu sert tepki yumuşamaya başladı. Ama hala büyük bir kesim Pokemon'un artık bozulduğu yönünde fikir belirtiyordu.

Oyundan sonra geçen bir yıllık dönemde görüyoruz ki Mega Evrim çok sevilen bir özellik oldu. Pokemon severler büyük tepkiye rağmen Mega Evrim konusuna çabuk alıştı. Hatta savaşların vaz geçilmez unsurlarından biri oldu. Şu an Mega Evrim konusuna tepkili pokemon sever bulmak cidden zorlaştı. Bu da yapımcıların tepki görme riskine katlanarak ne kadar doğru bir adım attıklarının kanıtıdır.

Pokemon X & Y oyunları 12 Ekim 2013'ten bu güne kadar 12 milyon civarı satış yaparak gelmiş geçmiş en çok satan 3DS oyunu olmayı başardı. Yapımcıların 8 Ocak 2013'ten beri yürütmüş oldukları kampanyanın ne kadar başarılı olduğunu bu rakam açıklamıştır diye düşünüyorum.

Genel hatları ile yeni neslin çıkış anında yaşananları ve geçirdiği bir yıl sonunda pokemon severler üzerinde bıraktığı etkiyi anlatmak istedim. Çıkarılabilecek sonuç şu ki her ne kadar başta tepki göstersek de bir şekilde Pokemon'a ait olan her şeyi bağrımıza basıyor ve seviyoruz. Çünkü biz işin temelini kavramış kişileriz. Bir kısmımız animeyi takip etmeyi seviyor, bir kısmımız oyunlarını oynamayı seviyor, bir kısmımız kartlarını seviyor, bir kısmımız pokemonları çizmeyi seviyor, bir kısmımız pokemonlar hakkında öyküler yazmayı seviyor ama sonuç olarak hepimizin bir ortak noktası var. Biz Pokemon'u seviyoruz.

Diva - 23.08.2014
Resim

FC: 1822 - 3800 - 3502

Kullanıcı avatarı
arfo
GYM Lideri - Moderatör
GYM Lideri - Moderatör
İletişim:

Re: Haydi 6.Nesil Hakkında Konuşalım

Mesajgönderen arfo » Cmt Ağu 23, 2014 2:29 pm

Forumun eskileri bilirler belki, ben Pokémon oyunlarından hiç haz etmeyen biriydim. Spriteları ve grafikleri itici bulurdum, oyunların çok fazla mantık hatası olduğu kanaatindeydim, eğlenceli de olmadığını düşünüyordum. Hatta X & Y serisine kadar, lige kadar bitirdiğim tek oyun Fire Red & Leaf Green serisi olmuştu. DS oyunları internetten indirdiğimiz zaman genelde oyun boyunca sorun çıkarıyordu, zaten o serileri bilgisayarda oynamak fazlasıyla sıkıcı ve zahmetliydi. Gameboy gibi pratik değildi. Gameboy oyunları da üçüncü jenerasyon oyunlarında düzgün grafiklere kavuştuğu için pek fazla alternatif olmuyordu. Defalarca Ruby & Sapphire & Emerald serilerini oynamayı denemiş olsam da bir noktadan sonra oynayamadım çünkü Hoenn'i gerçekten sevemiyordum. Hatta bir defasında yakalayacak Pokémon bulamadığım için dördüncü rozete kadar elimde sadece Swampert ve Swellow vardı. Levelları çok yüksek olduğu için yeni Pokémon da yakalayamıyordum. Benim için yeni seri oyunlar da farklı bir şey ifade etmiyordu.

Ancak bir gün Youtube'daki AbdallahSmash026 kanalında X ve Y'nin videolarına rast geldim. Diva'nın mesajında sözü geçen gelişmeleri ve mega evrimi merak ettiğim için oyuna dair biraz izlenimim olsun diyerek videolarını izledim. Birkaç part içinde o kadar çok beğendim ki 3DS ve bu serinin herhangi bir oyununu hemen almaya karar verdim. Daha sonra iki yıl içinde X2 Y2 bazında ya da Z olarak yeni bir sürüm çıkacak diyerek bu işi biraz ertelemek istedim. Ancak durum pek öyle olmadı. 3DS ile birlikte birkaç DS oyununu bitirdikten sonra (çıtayı hemen X Y serisi ile yüksek tutmak istemedim) yine sabırsız kalarak X versiyonu satın aldım.

Yani altıncı jenerasyon ile birlikte oyunlara başlamış biri oldum. :D Hala Hoenn'i sevmememle birlikte, grafiklerin çekiciliği dolayısıyla Omega Ruby & Alpha Sapphire serisini de kaçırmamayı düşünüyorum. Belki bu sayede Hoenn'i de sevmeye başlarım.
3DS Friend Code 1091 - 9636 - 1390

Kullanıcı avatarı
Diva
Pokemon Master
Pokemon Master
İletişim:

Mesajgönderen Diva » Cum Ağu 29, 2014 12:53 pm

Demek ki arfo'dan başka Pokemon'la ve 6.nesille ilgili olan yokmuş. Arkadaşlar böyle konulara biraz ilgi göstermenizi rica ediyorum.
Resim

Kullanıcı avatarı
S-neK
Rozet Sahibi 7.Rozet
Rozet Sahibi 7.Rozet
İletişim:

Mesajgönderen S-neK » Cum Ağu 29, 2014 2:21 pm

6. nesilde ilgimi çeken şeyler sadece; Inkay/Malamar, ve Mega evrimler. O yüzden başlık ta pek ilgimi çekmedi. :?
Resim

Everyday, I'm Chapulling !!^_~

Yeni Hikayem - Pokémon - Karanlık Gerçek
Rock'n Roll severler için - Rock'n Roll Diary

Kullanıcı avatarı
Evliya Celebi
Turnuva Şampiyonu
Turnuva Şampiyonu
İletişim:

Mesajgönderen Evliya Celebi » Cmt Ağu 30, 2014 12:35 am

çok güzel bir yazı olmuş diva. kalemin gerçekten kuvvetli :)

ben de kendi yaşadıklarımı ve düşüncelerimi ufaktan aktarayım:

- yeni pokemonlar: 6. nesil pokemonların bir çoğunun stat değerlerinin dengesiz olduğunu düşünüyorum. maalesef çok sevip de hiç bir şekilde kullanamadığım pokemonlar mevcut. ayrıca seriide 70 civarı pokemon çıkması beni de üzse de kalos'un tüm bölgelerden pokemonları içeren o pokedex'i kaldırması için bu şekilde az pokemon çıktığını düşünüyorum.

- peri türü: çok yerinde bir kararla pokemon tür tablosundaki bazı avantajlı pokemonların avantajını nispeten azalttılar. ve daha önce pokemonlarımızda çok az yer verdiğimiz zehir ve çelik türü saldırılara artık değer veriyoruz. oyunun her adımını oynatmak adına çok güzel bir karar. bu türün adını koyamasak da (light, angel vb.) yıllardır bir şekilde karanlık pokemonlara zıt bir tür geleceğini biliyorduk. benim merak ettiğim şey ise bu türün avantajlarını/dezavantajlarını yapımcılar bir toplantıda konuşurken kim çıkıp da ''dragon ataklardan x0 alsın abi yea'' dedi ve nasıl bunu uygulama cesareti gösterdiler. dragon pokemonlar çok güçlü olsa da bir çoğu pokemoncuların gözdesi pokemonlar. bu işten de iyi bir şekilde çıktılar. artık hydreigon'a flash cannon, haxorus'a poison jab öğretmek zorundayız hehe :)

- mega evrim: başından beri savunduğum hastası olduğum yeniliktir. pokemonu çok değiştirmemesine sadece süslemesine ise ayrı hastayım. (bazı pokemonlar hariç for example: slowbro, heracross ) öncelikle ''çok güçlü oldular o statlar ne uçmuş, efsaneleri geçtiler falan'' dendi. fakat aşırı güçlüler hariç -ki onlar da efsanalerin çoğunlukta olduğu uber kategorisinde savaşıyorlar orda bile dayanamıyorlar fazla (mega blaziken, mega kangaskhan, mega gengar, mega lucario)- normal kullandığımız pokemonların çok çok az daha güçlü halleri oldu. son 5-6 yıldır online yüzlerce maç yapmışımdır. dediğim gibi statlar sizi yanıltmasın mega pokemonlar pokemonun atıyorum life orb takmış, choice spece takmış, expert belt takmış halinin az daha güçlüsü olmanın ötesine gitmedi. çünkü oyun içinde belirli kuralları var. ( mega pokemon item kullanamaz, her maç sadece bir pokemonu mega yapabilirsin vb.) fakat çok büyük bir şekil ve farklılık kattı oyuna. özellikle pokemonu mega yapmak için onunla kalpten bir iletişim kurmanın gerekliliği senaryoda da çok güzel işlendi. pokemon sevgisini hatırlattı. bu tarz yenilikler gerçekten şahane.

benim düşüncem oyun sıktığı zaman tekrar bu tarz bir şey yapılacağı yönünde. misal bw2'de kyurem-reshiram ve kyurem-zekrom'u dna ile birleştirip tek ama ikisinden de ayrı ayrı baktığımızda daha güçlü bir pokemon yapabiliyorduk. belki bir zaman sonra belirli iki pokemon arasında dna birleşimi yapıp bu dna pokemonlar çıkarabilirler. misal yıllaaaaaar önce pokemonun ilk sezonundaki venusaur-blastoise karışımı venustoise'i karşımıza çıkarsalar ağzımız açık kalırız. bu sadece benim fikir ve isteğim tabi. umarım bu tarz değişimler abartmadan 5-10 yılda bir devam eder.

- bir de ben animesine değineceğim. son 4-5 bölümü izleyemedim henüz fakat bu seferki seri unova rezaletinden sonra çok iyi geldi. özellikle x-y kampanyası sırasında bir de pokemon origin adlı bir gösteri yapan yapımcılar ağzımıza bir parmak bal çalmıştı. o kısa seriinin görüntü yönetmeni ile çalışılması kalos seriisine de yansıyor. seride deamond pearl zamanı havası var. inşallah ash-paul efsane maçının bir benzerine bu seriinin sonunda denk geliriz. nefes kesen maçları özledik...

çok konuştum teşekkürler :)
3ds friend code: 0748 - 3518 - 6080

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Diva
Pokemon Master
Pokemon Master
İletişim:

Mesajgönderen Diva » Cmt Ağu 30, 2014 1:40 am

Yorum için teşekkürler. Bir çok konuda hem fikirim fakat bir tek anime kısmında Paul gibi bir maç bekleme derim. Çünkü bu seride Paul gibi bir rakip yok. Rival dediğimiz eğitmenlerin nasıl oldukları ortada :) Belki animenin gelecek bölümlerinde dişli bir rakip eklerler. Gary dönse mesela süper olur :)
Resim

Kullanıcı avatarı
kawaiipikachu
Elite Four
Elite Four
İletişim:

Mesajgönderen kawaiipikachu » Sal Eyl 02, 2014 8:31 am

x y oyunları güzel gibi ama alamıyorum işte pokemon tasarımlarına gelirsek güzel ama sanki diğer nesiller kadar başarılı değil gibime geldi,hayır genwunner değilim favorilerimdendir 5.nesil ama 6 nedense başarısız geldi biraz işte...

Kullanıcı avatarı
Diva
Pokemon Master
Pokemon Master
İletişim:

Mesajgönderen Diva » Sal Eyl 02, 2014 9:32 am

Oyunu oynayana kadar hemen hepimize öyle gelmişti İrem. Oyundan sonra fikirler değişiyor. Ve tabii animeden sonra.
Resim

Kullanıcı avatarı
kawaiipikachu
Elite Four
Elite Four
İletişim:

Mesajgönderen kawaiipikachu » Sal Eyl 02, 2014 4:20 pm

Diva yazdı:Oyunu oynayana kadar hemen hepimize öyle gelmişti İrem. Oyundan sonra fikirler değişiyor. Ve tabii animeden sonra.

animeyi izledim biraz ve diğer nesilleride oyundan öncede sevmiştim ben ama fikir fikirdir nesnel olarak bu güzel bu kötü denemez.

BlackFennekin
Aday Eğitmen
Aday Eğitmen
İletişim:

Mesajgönderen BlackFennekin » Pzt Ara 04, 2017 4:36 am

(Bkz.) QUİLLADİN :? :cry:
Tam bir hayal kırıklığı

“Pokemon 6.Nesil” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir