.
.
.
XY ve ORAS oyunlarında Pokémon'a en hızlı şekilde Level kazandırma - Pokémon Master Forumları

XY ve ORAS oyunlarında Pokémon'a en hızlı şekilde Level kazandırma

Sun & Moon, Omega Ruby & Alpha Sapphire, X & Y, Black 2 & White 2, Black & White, Heart Gold & Soul Silver, Platinum, Diamond & Pearl, Emerald, Fire Red & Leaf Green, Ruby & Sapphire, Yellow, Blue, Red, Green
Kullanıcı avatarı
Metafeller
Yeni Eğitmen
Yeni Eğitmen
İletişim:

XY ve ORAS oyunlarında Pokémon'a en hızlı şekilde Level kazandırma

Mesajgönderen Metafeller » Pzr Eyl 18, 2016 11:41 am

Hava alanında öldürecek 5 saatim ve şarjı bitmiş bir 3DS’im olduğuna göre bu vakti iki farklı konuda makale yazarak geçirmeye karar verdim. Bunlardan birincisi, 6. Jenerasyon oyunlarında yani X/Y ve OR/AS sürümlerinde en hızlı yoldan Pokémon’unuza Level kazandırmak. Uygun şartlar sağlandığında Pokémon’unuzu 2 saatten de kısa bir süre içerisinde 100 Level’a ulaştırabilirsiniz. Oyunu bitirmiş ancak online turnuvalara hazırlananlar için savaş seçeneklerini geliştirmelerini sağlayacak kullanışlı bilgiler olacağı kanaatindeyim. Lafı fazla uzatmadan en hızlı şekilde Pokémon’unuzu Lv. 100’e ulaştırmanızın yollarına geçelim.

1. Pokémon’u takas aracılığıyla elde edin.

İlginçtir ki takas ile elde ettiğiniz, daha teknik detaya girersek OT numarası size ait olmayan Pokémonlar, sizin yakaladıklarınız ya da yumurtadan çıkardıklarınıza oranla daha hızlı Level kazanır. Bu yüzden yetiştireceğiniz Pokémon’un OT numarasının başka bir eğitmene ait olması önemli ve kullanışlı bir detay olacaktır. Elinde birden fazla sürüm bulunanlar için kolay bir detaydır şayet yetiştirmek istediğiniz Pokémon cinsiyetli bir Pokémon ise. Örneğin ben Omega Ruby’de yakaladığım Pokémon’u Pokébank ile X sürümüne gönderiyorum ve orada yumurtlatıyorum, ardından tekrar Pokébank aracılığıyla Omega Ruby’ye gönderiyorum. Böylece yumurtadan çıkan Pokémon’un OT numarası benim numaramdan farklı oluyor.

Peki bununla uğraşmak da zaman kaybettirmeyecek mi diye düşünebilirsiniz. Doğru uygulandığında Pokémon’u yumurtlatmak o kadar pratik ve kısa bir işlemdir ki, mantığı kavrandığında oldukça fazla zaman kazandıracaktır.

Bunun için öncelikle bir Ditto yakalamanız gerekiyor. Ditto, Pokémon Village’de bulunuyor. Sarı çiçeklerde %10, mor çiçeklerde %20 oranla karşımıza çıkıyor. Daha hızlı yoldan ulaşmak isterseniz benim Friend Safari’mde Ditto var. Ardından yakaladığınız Ditto’yu, yumurtlatmak istediğiniz Pokémon’la birlikte Day Care servisine bırakıyorsunuz. Yumurtlayabilen bütün Pokémonlar Ditto ile eşleştiğinde yumurta sağlar. Day Care servisinin önünde mağara girişinden 2 rota boyunca upuzun bir yol mevcut. Bir gidiş geliş 450’ye yakın adıma eşdeğer. Bisikletiniz ile bir ya da iki kere gidip geldiğinizde Pokémon’unuz büyük ihtimalle yumurta bırakmış olacaktır. Bahçedeki görevliyle konuştuğunuzda size yumurtayı veriyor.

Bundan sonra yapacağınız yumurtayla birlikte gezinmek. Eğer takımınızda Flame Body Ability’sine sahip bir Pokémon olursa birkaç dakika içinde yumurtayı çatlatabilirsiniz. Flame Body Ability’si ile bir Pokémon bulmanın en pratik yolu ise bir Fletchinder olacaktır. Bisikletle yaptığınız birkaç dakikalık gezintinin sonunda yumurtanız çatlamış olacak ve Pokémon’unuzu Pokébank’a atabileceksiniz. Eğer elinizde birden fazla sürüm yoksa ve OT numarası farklı bir eğitmene ait Pokémon’a ihtiyacınız olursa yardımcı olabilirim.

Sonuç olarak, yakaladığınız bir Pokémon’u en fazla 15 dakika gibi bir sürenin sonunda farklı bir OT ile yumurtlayıp diğer sürümünüze gönderdiğinizde ikinci adıma geçebilirsiniz. (Yumurtanın çıkması ya da çatlaması Pokémon’un türüne göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu süre çoğunlukla doğru tutsa da daha yaygın Pokémonlar için birkaç dakika daha kısa, daha nadir Pokémonlar için birkaç dakika daha uzun sürebilir.)

2. Pokémon’unuza Lucky Egg verin.

Lv. 100’e ulaştırmak istediğiniz Pokémon’unuza Lucky Egg itemi verirseniz kazanacağı Exp. kayda değer bir biçimde artacaktır. Maç sonunda 100 Exp. kazanabilecek Pokémon’unuz, Lucky Egg tutuyorken 150 Exp. kazanacaktır. Ancak Lucky Egg oldukça nadir bulunan bir itemdir. Yine en hızlı şekilde nasıl elde edebileceğinizi açıklayacağım.

Öncelikle (OR/AS için) 116. Rota’ya gidiyorsunuz ve bir Nincada yakalıyorsunuz ve bu Pokémon’unuzu takımınızın başına yerleştiriyorsunuz. Ardından Pelipper’ın bulunduğu herhangi bir yere gidiyorsunuz. Surf ile karşınıza çıkacak olanlar tercih edilir. Ardından Pelipper avına başlıyorsunuz.

Bunu neden yaptığınıza gelirsek, takımın başında Compound Eyes Ability’sine sahip bir Pokémon koyduğunuz zaman, karşınıza çıkacak Pelipper’ların Lucky Egg itemini taşıyor olma ihtimali artacak. Lucky Egg ise yalnızca bu şekilde bulunabiliyor.

Ben Pelipper avı için 124. Rota’yı seçmiştim. Ava başlamadan önce Super Repel ya da Max Repel bulundurun, çünkü Pelipper’lara Pokénav ile yaklaşacağız. Denizde Surf yaparken Pelipper’lar kendilerini göstereceklerdir. Onlara yavaşça yaklaşırken PokéNav’ınızı kullanın. Çünkü bir Pelipper yakaladıktan sonra diğer Pelipper’ların hangi itemi taşıdığını onlarla savaşmadan dahi görebilirsiniz. Bu yöntemle 3 farklı Lucky Egg bulmam 10 dakika gibi bir zamanımı aldı.

3. Pokémon Amie ile Affection’ı 5’e çıkarın.

Bu işlem zaman kaybı gibi görülebilir ancak yalnızca kazanacağı Exp. oranını %20 arttırmakla kalmayacak, ayrıca maçlarda büyük avantajlar da sağlayacaktır. Benim şahsen en çok üzerinde durduğum madde budur.

Exp. dışında faydaları,

- Rakibinizin saldırılarının ıskalama oranı artacak.
- Kritik vuruş oranınız artacak.
- Pokémon’unuzun felç, uyku, yanık, donma, zehirlenme gibi statü sorunlarını kendi kendine iyileştirme ihtimali olacak.
- Pokémon’unuz bayılacağı bir saldırı aldığında 1 HP bırakarak size bir tur daha kazandırabilecek.
- Affection temelli saldırılar maksimum oranda hasar verecek.

Peki en hızlı yoldan Affection’u 5’e nasıl çıkarabilirsiniz? Bunun yolu Pokémon Amie ile Pokémon’unuzu sevmek ve Poké Puff vermek olacak. Çoğunlukla Pokémonlar kendilerini tek seferde 3 kere sevdirecek ve 3 Poké Puff yiyecektir. Bu ikisini yaptıktan sonra alacağı puanı almış olacak ve sizden bir şey kabul etmeyecektir. Bu durumda oyunlara girip Pokémon’unuzla oyun oynayın. En pratik ve hızlı olanı “Head It”. Orada kazandığınız puan Pokémon’unuzun Affection’ını arttıracaktır. Her turdan sonra Pokémon’unuzu 3 kere daha sevme ve Puff verme hakkınız olacak.

Resim
Bunun gibi sade görünümlü Puff'lar +2 Affection kazandıracaktır ki Puff'dan alınabilecek en asgari sayıdır.

Resim
Bu tarz üzeri çizgili ama sade Puff'lar +3 Affection kazandıracaktır. Yine tercih edilmez.

Resim
Üstü düz olan ama meyve ya da obje bulunan Puff'lar +4 Affection kazandıracaktır. Tercih edilir.

Resim
Hem üst kısmı çizgili olan, hem de üzerine meyve ya da obje kondurulmuş Puff'lar +5 Affection kazandırır. En ideallerinden biridir.

Bunların haricinde özel Puff'lar da kazanabilirsiniz. Onlar +6 ila +10 değerlerinden birine sahiptirler. Elde edeceğiniz Puff'lar, oyunlarda elde edeceğiniz skorlarla doğru orantılıdır. Head It için konuşursak, ilk 3 seviyeyi birer kez oynadıktan sonra Unlimited'a geçtiğinizde elde edeceğiniz Puff'ların büyük çoğunluğu +5 Affection kazandıranlar olacaktır.

Pokémon’unuzun Affection’ı nihayetinde 1 değer arttığında Pokémon’unuz 2 kere kalpler çıkararak size gülümseyecektir. Bir saatten kısa bir süre içinde Pokémon’unuzun Affection’ını son seviyeye çıkarabilirsiniz. Eğer Affection’ın ne kadar olduğunu görmek isterseniz Amie sayfasına gelip Pokémon’unuza Switch dediğinizde size kaç kalpte olduğunu gösterecektir.

4. O-Power ile Exp. Point Power’ı aktif edin.

Pokémon X/Y sürümlerinde Anistar City’nin Pokécenter’ındaki Mr. Bonding ile konuştuğunuzda elde edebilirsiniz.

OR/AS sürümlerinde 6. Rozetinizi kazandıktan sonra Mauville City’deki Pokécenter’a gittiğinizde oradaki NPC’lerden biriyle iki kere konuştuğunuzda şarkısını dinlemiş olacaksınız ve böylece Exp. Point Power’ı aktif edebileceksiniz.

Level 1’de 1.2 oranında artış sağlayacaktır. Yani 100 Exp. kazanabileceğiniz bir maçta 120 Exp. kazanabileceksiniz.

Level 2’de 1.5 kat, Level 3’te ise 2 kat daha fazla Exp. kazanabileceksiniz.

5. Exp Share’i aktif hale getirip Lig’e katılın.

En hızlı Exp. kazanma işlemi Elite 4 ve Şampiyon’u yeniden yenmek olacaktır. Bunun için OR/AS sürümlerini tavsiye ederim. Kalos ligi daha az Pokémon’a sahip ve görsel efektler itibariyle daha fazla zaman kaybına sebep olmaktadır.

Kişisel bir deneyimimi belirtmem gerekirse, elimde Lv. 100’e ulaşmış 3 Pokémon’u kullanarak tekrarlı bir şekilde ligi yeniyorum. Bu sayede tek seferde 3 Pokémon’u üstte belirttiğim maddelere dikkat ederek eğitebiliyorum. Üstelik Lv. 100’e ulaşmış Pokémonlar daha fazla Exp. kazanamadığı için onların kazanacağı Exp.’i direkt olarak diğer Pokémonlara aktarabiliyorum. Daha açık belirtmem gerekirse, Lv. 100 olmayan Pokémon’un Pikachu olduğunu varsayalım. Lv. 20 Pikachu listenin başında olduğunda karşılaşmada ilk seçtiğim Pokémon Pikachu olacağı için, hiç saldırı yapmamış ve hasar görmemiş olarak onu geri çağırıp Lv. 100 olan Pokémon’umla rakibin Pokémon’unu yenerek Pikachu’nun onu tek başına yenmiş gibi Exp. kazanmasını sağlıyorum. Diğer 2 Pokémon da Exp. Share ile bu Exp.’in yarısını alacaktır. Bu Pokémonların Lucky Egg taşıdığı, farklı OT numarasına sahip olduğu, Affection’ı 5. Seviyede olduğu ve O-Power desteğini gördüğü hesaba katılırsa tek bir Pokémon’un bayılmasında bile akıl almaz oranda Exp. kazanabiliyorlar.

İlk defa yapacak olanlar için Lucky Egg bulmak ya da yumurta çıkarmayı hızlandırmak için Fletchinder’ı hazırlamak gibi detaylar zaman kaybına sebebiyet verecektir. Ancak bunun sürekli olarak yapıldığı hesaba katıldığında oldukça zaman kazandıran maddeler olacaktır ve malzemeleriniz hazır olduğu takdirde, Pokémon’unuzu Lv. 100’e ulaştırmak birkaç saatlik işlemden daha uzun sürmeyecektir. Elimden geldiğince basit bir dilde aktarmaya çalıştım. Eğer netlik bulamamış bir madde varsa belirtmekten çekinmeyin.
4012 - 7971 - 2132
Resim

Kullanıcı avatarı
Diva
Pokemon Master
Pokemon Master
İletişim:

Re: XY ve ORAS oyunlarında Pokémon'a en hızlı şekilde Level kazandırma

Mesajgönderen Diva » Pzr Eyl 18, 2016 12:11 pm

Böyle yazılara devam edersen çok güzel olur, bence bir hayli iyi yazmışsın.
Resim

FC: 1822 - 3800 - 3502

dracobuonk
Aday Eğitmen
Aday Eğitmen
İletişim:

Re: XY ve ORAS oyunlarında Pokémon'a en hızlı şekilde Level kazandırma

Mesajgönderen dracobuonk » Pzr Eyl 18, 2016 2:37 pm

emeğine sağlık, ben de yabancı forumlarda gezinirken rastladığım bir yöntemi yazayım;

Pokemon X/Y için day care'da pokemonumuzu bırakıyoruz, prisma towerın önünde joystiğin sağına veya soluna doğru altına demir para sıkıştırıyoruz. Karakterimiz prisma tower etrafında dönmeye başlıyor. 13-14 saat sonra 100 level oluyormuş. Dikkat edilmesi gereken nokta, Pokemonlar burada evrim geçirmiyor, 100 level olan pokemon da bildiğiniz gibi evrim geçiremez. EV leri istediğimiz gibi kasmak da mümkün oluyor böylece.

“Ana Seri Oyunlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir