.
.
.
Pokemon Bursa Ligi - Sayfa 9 - Pokémon Master Forumları

Pokemon Bursa Ligi

Pokémon ile ilgili kendi yazdığınız senaryo ve hikayeleriniz
Kullanıcı avatarı
Metafeller
Yeni Eğitmen
Yeni Eğitmen
İletişim:

Re: Pokemon Bursa Ligi

Mesajgönderen Metafeller » Çrş May 01, 2013 6:35 pm

İlk dört bölüme göz attım. Uzunluk yönünden eleştiriler gelmiş ancak kısa mesafelerle sürekli yayınlanan senaryolar (ilk bölümle dördüncü bölüm arasında dört gün var) uzun olursa takipçi kaybeder. Haftalık periyodlarla yazılan senaryolar uzun ve akıcı yazılırsa o zaman güzel olur, o nedenle kısa olması sorun teşkil etmiyor benim açımdan. Ancak ne kadar güzel bir konu olsa da anlatım ve olay örgüsü yönünden biraz daha kendini geliştirmen gerekiyor sanıyorum. Örnek verecek olursak,

Cezaqolk yazdı:Erkut bütün gün bilgisayar başında olduğundan çok yorulmuştu ve hemen uyudu çünkü yarın sabah o pokemon dünyasına katılacaktı.

Sabah olmuştu ve Munchlax Erkut'un başında durup onu uyandırmaya çalışıyordu.Erkut uyanmıştı ve heyecanla etrafa bakındı.Daha sonra Munchlax ile birlikte annesinin yanına indiler.

Birinci satır gereksiz yere yazılmış bir satır farkına vardıysan. Ayrıca kimse bütün gün bilgisayar başında oturduğu için yorgun hissetmez. (Bir de üslup olarak şöyle bir durum var, günlük ağızla yazılan senaryolar çok amatör görünür. "Tüm gün bilgisayarıyla vakit harcadığı için..." şekilnde kullanılmalı.) Şuna şöyle bir yaklaşımda bulunsan;

Cezaqolk yazdı:Erkut, Muchlax'in dürtüleriyle yavaş yavaş kendine gelmeye başladı. Bugün yeni bir güne olduğu kadar yeni bir hayata da başlıyordu. Heyecanlanarak yatağından tek hamlede fırladı ve pencereden yıllardır her sabah karşılaştığı manzarasını izledi. Bu manzarayı çok özleyeceğinden adı gibi emindi. Erkut derin bir iç çektikten sonra Munchlax ile birlikte annesini gördü.

Bir diğer yorumum da şu yönde, olayları diyaloğa bağlı tuttuğun için pek betimlemeye yer vermemişsin. Paragraf temelli yazarsan daha hoş olur sanırım. Örneğin ilk bölümde Profesör Diva, Erkut'a Pokémonlarını gösterirken tek bir resimle atlatmışsın, Erkut direkt Snivy'yi seçmiş.

Cezaqolk yazdı:( İçeri girerler ve Diva pokemonları çıkartır. )

Resim

Erkut : Aslında hepsi birbirinden güzel ama ben Snivy'i seçiyorum.

Resim
Snivy : Snayy ;)

Tepig : Pig :x

Oshawott : Ossha :(

Diva : Al bakalım Snivy'ni ve 5 Pokeball'ını.

Şuna şöyle bir yaklaşımda bulunsak nasıl olur;

Cezaqolk yazdı:Diva, laboratuvarın köşesindeki masaya yaklaştıklarında ona üç farklı Pokéball gösterdi. Sırasıyla içindeki Pokémonları tanıtmaya karar vermesi üzerine en soldaki topu eline aldıktan sonra bir anda fırlattı. Profesör Diva, çıkan Pokémon'u göstererek "Su Pokémon'u Oshawott'ı mı istersin...", sözü bitmeden ortadaki topu fırlattı. "...yoksa ateş Pokémon'u Tepig'i mi..." Yine sözünü keserek en sağdaki topu fırlattı. "...yoksa çimen türü Snivy'yi mi?" dedi. Erkut hangisini tercih edeceğini çok iyi biliyordu. "Snivy'yi istiyorum Profesör." dedi emin bir ses tonuyla. Diva, Snivy'nin Pokéball'ını uzatırken yanında beş farklı Pokéball daha verdi.

Paragraf temelli yazmak betimleme gerektirir. O zaman da okuyucları daha çok etkisi altına alır.

Değinmek istediğim bir diğer nokta da olayların gelişme örgüsü.

Cezaqolk yazdı:? : Hey sen ne yapıyorsun böyle ?

Kerem : Pokemon arıyordum.Yoruldum oturdum.

? : Kalk birlikte pokemon arayalım.

Kerem : Olur ama ilk önce adını söyle.

Bu olay çok gelişigüzel olmuş. İlk önce istemdışı bir şekilde karşılaşsalar, daha sonra birlikte bir badire atlatıp yolculukta birbirlerine eşlik etmeye karar verseler daha mantıklı olurdu sanıyorum. Örneğin bir sonraki bölümde Jet Team katılıyor senaryoya. Bu iki senaryoyu birleştirip hem Jet Team'la hem de yeni karakterimizle tanışmamız daha yerinde olurdu diye düşünüyorum.

Son tavsiyem de bölümü yazdıktan sonra tekrar okuyup gerekli düzenlemeler olursa yap. Teknik olarak yazdıktan sonra bitmiyor bir bölüm. Yazdıktan sonra son kontrolleri yapıp gerekiyorsa anlatım bozulması düzeltilir, hatalı kelimeler ya da düşük cümleler düzenlenir, bazı kısımlar çıkarılır ya da eklenir. Çünkü yazarken yazara çok uzun sürmüş gibi hissettirebiliyor ancak aslında hemen olup bitiyor olaylar.

Hala yazıyor musun bilmiyorum ama devam edersen ya da yeni bir şeylere başlarsan/bu yazıyı okuyan diğer üyeler başlayacak olursa bunlara dikkat ederlerse hem yazdıkları daha çok takipçi kazanır hem de anlatımlarına ve edebi kurallara bir şeyler katar diye düşünüyorum.

Ekleme: Tüm bölümleri okudum. Lugatını resmiyetten uzak, daha samimi bir ortam oluşturmak üzere kullanmışsın, bunu takdir ediyorum ancak bazı kısımlarda suyunu çıkarmışsın. Biraz daha tadında bırakırsan daha kullanışlı olabilir.
4012 - 7971 - 2132
Resim

Kullanıcı avatarı
Smugleaf
Elite Four
Elite Four
İletişim:

Mesajgönderen Smugleaf » Prş May 02, 2013 7:07 am

Önerilerini değerlendireceğim fakat tek sorun benim paragraf şeklinde yazamamam.Yazmayı istiyorum.Denedim,denedim olmadı.

Edit : Eleştirilere genelde kötü yönde karşılardım fakat senin eleştirini nedense hiç kötü yönde karşılamadım.
Smugleaf Pokemon Takımı

Spoiler: göster
Resim

Resim

Resim

I'm Smugleaf.U Mad Bro ?

Kullanıcı avatarı
S-neK
Rozet Sahibi 7.Rozet
Rozet Sahibi 7.Rozet
İletişim:

Mesajgönderen S-neK » Prş May 02, 2013 8:36 am

Cezaqolk yazdı:Önerilerini değerlendireceğim fakat tek sorun benim paragraf şeklinde yazamamam.Yazmayı istiyorum.Denedim,denedim olmadı.

Edit : Eleştirilere genelde kötü yönde karşılardım fakat senin eleştirini nedense hiç kötü yönde karşılamadım.

Bana bi küfretmediğin kalmıştı ya. :D
Resim

Everyday, I'm Chapulling !!^_~

Yeni Hikayem - Pokémon - Karanlık Gerçek
Rock'n Roll severler için - Rock'n Roll Diary

Kullanıcı avatarı
Smugleaf
Elite Four
Elite Four
İletişim:

Mesajgönderen Smugleaf » Prş May 02, 2013 4:21 pm

Senin ki eleştiri değildi direk hikayeyi okunmayacak bi hale sokuyordun sen.
Smugleaf Pokemon Takımı

Resim

Resim

Resim

I'm Smugleaf.U Mad Bro ?

Kullanıcı avatarı
S-neK
Rozet Sahibi 7.Rozet
Rozet Sahibi 7.Rozet
İletişim:

Mesajgönderen S-neK » Prş May 02, 2013 5:26 pm

Cezaqolk yazdı:Senin ki eleştiri değildi direk hikayeyi okunmayacak bi hale sokuyordun sen.

Hayır. Sadece olayların hep aynı geliştiğini söylemiştim.
Ve bu konu üzerine baya bir tartışmıştık.

Bu arada hala aynı şeyi söyleyebilirim.
Senaryon cidden aşırı tekdüze.

Edit:

Seni sinirlendirmeye ve ya üzmeye çalışmıyorum.
Senaryonu takip edenlerin bir sonraki bölümü merakla beklemesini sağlamalısın.
Ayrıca Metafeller'ın dediklerine de aynen katılıyorum.
Ama sen paragraf şeklinde yazamadığını söylemişsin bu yüzden aynı şeyleri tekrarlamayacağım.

En son attığım pm. de yazdığım gibi 'Bildiğin şekilde yazmaya devam et.'
Resim

Everyday, I'm Chapulling !!^_~

Yeni Hikayem - Pokémon - Karanlık Gerçek
Rock'n Roll severler için - Rock'n Roll Diary

Kullanıcı avatarı
ramazan1234
Aday Eğitmen
Aday Eğitmen
İletişim:

Mesajgönderen ramazan1234 » Prş May 02, 2013 6:41 pm

Evet ya yazmaya devam et ..Sonraki bölümü merakla bekliyorum...
Resim

Kullanıcı avatarı
Smugleaf
Elite Four
Elite Four
İletişim:

Mesajgönderen Smugleaf » Cum May 03, 2013 6:51 am

Artık senaryo yazamıyorum.Kusura bakmayın
Smugleaf Pokemon Takımı

Resim

Resim

Resim

I'm Smugleaf.U Mad Bro ?

Kullanıcı avatarı
ramazan1234
Aday Eğitmen
Aday Eğitmen
İletişim:

Mesajgönderen ramazan1234 » Cum May 03, 2013 1:34 pm

Tamam sen bilirsin... :( :( :(
Resim

Kullanıcı avatarı
Smugleaf
Elite Four
Elite Four
İletişim:

Mesajgönderen Smugleaf » Cum Ağu 16, 2013 5:51 pm

Efendim merhabalar.Eğer okuyan olacaksa hikayeye kendi tarzımda devam etmeyi düşünüyorum.Görüşlerinizi bekliyorum.
Smugleaf Pokemon Takımı

Resim

Resim

Resim

I'm Smugleaf.U Mad Bro ?

Kullanıcı avatarı
lordgumuslu
Yeni Eğitmen
Yeni Eğitmen
İletişim: